Klimat i pogoda w Turcji na każdy miesiąc
Dzięki swojemu położeniu i ukształtowaniu terenu, Turcja sprzyja komfortowemu wypoczynkowi nad morzem, narciarstwu i wycieczkom. Turcja to kraj kontrastów, co dotyczy nie tylko jej unikalnego dziedzictwa kulturowego, ale także cech klimatycznych, ponieważ w każdym regionie, w zależności od specyfiki ukształtowania terenu, panuje swój własny klimat. Dlatego wybierając podróż do Turcji, ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko sezon, ale także region wypoczynku.
Opis pogody w Turcji na każdy miesiąc: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.
Wybrzeże trzech mórz (Morze Śródziemne, Egejskie i Marmara) podlega klimatowi śródziemnomorskiemu, a na kurortach nad Morzem Czarnym w Turcji panuje klimat umiarkowanie morski, więc latem nie trzeba cierpieć z powodu upału. Większość miast położonych z dala od morza i otoczonych górami (w tym kurorty narciarskie) znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego.
Tureckie Wybrzeże Śródziemnomorskie
Tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego nazywane jest "Riwierą", ponieważ dla wypoczynku nad morzem ten region Turcji jest prawdziwym rajem ze względu na korzystne warunki klimatyczne. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszą się Antalya i Alanya (jako kurorty plażowe) oraz Marmaris (jako centrum żeglarstwa). Znany jest również Oludeniz ze wspaniałymi plażami i doskonałymi warunkami do lotów na paralotniach.
Lato w tym regionie rozpieszcza wczasowiczów wyjątkowo ciepłymi, słonecznymi, bezwietrznymi dniami, a termometr w środku sezonu często przekracza +40 (ale nocą obserwuje się gwałtowny spadek do +20). W morzu woda nagrzewa się do +28. Opady w okresie letnim są tutaj rzadkością, z wyjątkiem Kemeru, gdzie możliwe są krótkotrwałe, ale silne ulewy.
Przejście od lata do jesieni na wybrzeżu Tureckiej Riwierze jest prawie nieodczuwalne. Aż do połowy października wczasowicze mogą cieszyć się słonecznymi dniami i kąpielami w ciepłych wodach morskich, a brak upału często przyciąga w sezonie aksamitnym więcej turystów niż latem. Pod koniec października ten raj zmienia się w długotrwałe ulewy i silne burze. W listopadzie sezon plażowy na śródziemnomorskich kurortach Turcji kończy się ostatecznie, chociaż w Alanyi ciepła woda w morzu bywa nawet w grudniu.
Zimy w tym regionie są wietrzne, pochmurne i często deszczowe, ale śniegu tutaj nie ma. Dlatego jako kurorty na zimowy wypoczynek tureckie wybrzeże Morza Śródziemnego ze względu na swoje cechy klimatyczne jest całkowicie nieodpowiednie. Od listopada sezon turystyczny jest tutaj zamknięty aż do nadejścia kwietnia.
Wiosna na śródziemnomorskim wybrzeżu cieszy obfitością pięknie kwitnących roślin, więc piesze wycieczki i wędrówki, pozwalające cieszyć się wonnymi aromatami ziół i kwiatów, są najlepszą formą wypoczynku w tym okresie.
Kurorty Morza Egejskiego
Warunki klimatyczne na wybrzeżu Morza Egejskiego niewiele różnią się od klimatu kurortów śródziemnomorskich, z wyjątkiem jednej cechy: sezon turystyczny zaczyna się nieco później (pod koniec maja), a kończy wcześniej. Już na początku września po słonecznych dniach nadchodzi deszczowa pogoda z wyraźnym ochłodzeniem, a już na początku października kończy się sezon plażowy. Najchłodniejszy okres roku na kurortach Morza Egejskiego przypada na styczeń-luty (+10..+11°C).
Temperatura powietrza i wody w sezonie letnim jest co najmniej o 5 stopni niższa niż na kurortach Morza Śródziemnego, a upał jest mniej odczuwalny dzięki ciągłym lekkim morskim bryzom. Woda w Morzu Egejskim najlepiej nagrzewa się od lipca. Najcieplejszym kurortem uważany jest Fethiye. Wśród miłośników podróży morskich popularny jest Bodrum. Łagodniejszy klimat z mniej intensywnymi upałami latem przyciąga do tego regionu niemniej turystów niż kurorty na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
Czarne Wybrzeże Turcji
Sezon plażowy na czarnomorskich kurortach Turcji obejmuje okres letni, obejmując również część września, kiedy jeszcze panuje aksamitna jesień z ciepłymi dniami.
Lato jest tu ciepłe, a zima nie tak zimna jak w większości innych regionów, ale wietrzna. Wśród minusów można wymienić tylko podwyższoną wilgotność i opady nawet wtedy, gdy w innych regionach panuje głównie suchy sezon.
Regiony o klimacie kontynentalnym
Na terytorium Turcji, oddalonym od mórz, zazwyczaj panuje gorące lato i zimne (temperatura spada poniżej zera) śnieżne zimy. Główną różnicą od klimatu regionów nadmorskich jest obfite opady. Typowo kontynentalny klimat panuje w Ankarze. Tutaj długie, gorące lato z chłodnymi nocami, a słoneczne dni przeplatają się z deszczowymi. Zimą jest zimno, ale zwykle nie spada dużo śniegu. Na północnym wschodzie kraju lato jest zwykle chłodne i deszczowe.
Na kurortach narciarskich Turcji lato jest zwykle bardzo gorące, ale krótkie, a zimy długie, zimne, z obfitymi opadami śniegu. Szczególnie popularny jest kurort narciarski Palandöken, słynący z najdłuższego sezonu narciarskiego, który trwa od listopada do maja. Na przestrzeni całego sezonu pada śnieg, więc grubość pokrywy śnieżnej często osiąga 3 m. Trasy narciarskie kurortu są odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.
Nieco krótszy sezon zimowy panuje na innych kurortach narciarskich – młodym i dopiero zyskującym popularność Sarıkamış i najpopularniejszym Uludağ. Najlepiej wybrać się tam na narty od końca grudnia do marca.
Wiosna w Turcji
Marzec
W marcu jest jeszcze dość chłodno i często pada deszcz. W tym okresie wciąż leży śnieg na kurortach narciarskich kraju, więc można śmiało jechać do Uludağ na narty lub snowboard. Ceny są niższe niż w lutym, co przyciąga wielu oszczędnych miłośników zimowego wypoczynku. Do kąpieli w morzu jest jeszcze dość chłodno, więc trzeba ograniczyć się do parków wodnych i basenów przy hotelach.
Kwiecień
Od kwietnia na wielu tureckich kurortach rozpoczyna się sezon plażowy. Do kąpieli w morzu jest jeszcze dość chłodno, ale do spacerów po wybrzeżu w słoneczne i pozbawione nieznośnego upału dni – to idealny czas. Sezon turystyczny jest jeszcze niski, na wycieczkach do popularnych atrakcji turystycznych jest mało ludzi, a ceny jeszcze nie są tak wysokie jak latem, więc dla wypoczynku w Turcji ten miesiąc wiosny jest bardzo atrakcyjny. Szczególnie popularne są wycieczki do historycznych zabytków.
W kwietniu powietrze jest nasycone przyjemnym aromatem kwitnącego jaśminu, na straganach lokalnych rynków można już zauważyć dojrzałą morwę i owoce złocistej mizpah, o wręcz boskim smaku, a także obfitość truskawek. Od kwietnia w Turcji rozpoczyna się sezon paralotniarstwa, więc można udać się do tureckiej "mekki paralotniarzy" - Oludeniz, aby w tandemie z instruktorem zrealizować niezapomniany lot na paralotni z góry Babadağ.
Maj
W maju powietrze i woda w morzu nagrzewają się lepiej niż w kwietniu, więc na śródziemnomorskich kurortach Turcji można już cieszyć się kąpielą nie tylko w basenach hotelowych (jak na kurortach Morza Egejskiego). Ale wieczorami jest jeszcze dość chłodno, więc ciepłe ubrania nie będą zbędne, jeśli planujesz spędzić majowe święta w Turcji, zwłaszcza jeśli zamierzasz odwiedzić także Ankarę, gdzie o tej porze jeszcze nie jest zbyt ciepło. Deszcze w tym okresie zdarzają się, ale jednak rzadko.
Na rynkach oprócz truskawek pojawiają się dojrzałe wiśnie i morele. Można także zauważyć pierwsze arbuzy i melony, ale nie warto się kusić – jeszcze nie mają wyjątkowej słodyczy. Maj to najlepszy czas na fascynujące wycieczki i górskie wędrówki (na przykład po popularnej Szlaku Likijskim lub po Kapadocji), bo jest już ciepło, ale nie za gorąco, co pozwala cieszyć się wszystkimi urokami takiej podróży, nie męcząc się od upału.
Lato w Turcji
Czerwiec
W czerwcu woda w morzu na tureckich kurortach już doskonale się nagrzewa, a na zmianę umiarkowanie ciepłych majowych dni nadchodzą upalne letnie dni z rzadkimi opadami. Szczyt turystyczny przypada na lipiec-sierpień, więc można jeszcze cieszyć się częściowo pustymi plażami i cenami, choć nieco niższymi, niż w gorącym sezonie.
Na lokalnych rynkach obserwuje się obfitość różnorodnych świeżych owoców. Czerwiec to także najlepszy czas na wodne rozrywki. Można udać się na rafting lub wyczarterować jacht na spokojną morską podróż z możliwością odwiedzenia wielu interesujących miejsc zarówno pod względem historycznym, jak i plażowym.
Lipiec
Lipiec w Turcji to najgorętsze dni, kiedy nawet wieczorami termometr rzadko spada poniżej +20, a woda w morzu nagrzewa się do +29. Jeśli upał jest dla ciebie przeciwwskazany, najlepiej wyjść nad morze po godzinie 17:00 lub rano, będąc na wybrzeżu do południa.
Lipiec to także gorący sezon dla żeglarstwa na wodach tureckich, więc o czarterze łodzi należy pomyśleć z wyprzedzeniem. Na straganach w tym czasie pojawia się dojrzały winogron, a wybór smacznych moreli i brzoskwiń jest po prostu oszałamiający.
Sierpień
Na większości tureckich kurortów sierpień to najgorętszy miesiąc. Termometr w ciągu dnia osiąga +30, a w nocy nie spada poniżej +20, więc ciepłe ubrania tylko niepotrzebnie zajmą miejsce w twojej walizce. Różnorodność świeżych i soczystych owoców w tym okresie ucieszy nawet smakoszy. Koniecznie trzeba spróbować arbuzy, które w sierpniu nabierają prawdziwie słodkiego smaku.
Stałe wiatry pozwalają na uprawianie windsurfingu i cieszenie się morską podróżą na żaglowcu gulet. Jednymi z najlepszych ośrodków do czarteru jachtu żaglowego są Marmaris i Bodrum.
Jesień w Turcji
Wrzesień
Wrzesień nadaje się do wypoczynku na prawie wszystkich kurortach Turcji, ponieważ w tym okresie panuje prawdziwa aksamitna jesień. Słoneczne i ciepłe dni rzadko przeplatane są opadami niewielkiej ilości deszczu. Na rynkach oferowany jest szeroki wybór dojrzałych pomarańczy, jabłek, gruszek i winogron.
Październik
W październiku temperatura spada, a deszcze stają się częstsze, więc już nie warto zapominać o ciepłych ubraniach – na pewno przydadzą się na wypoczynku w tym okresie. Popyt na żeglarstwo w tym czasie już spada i można wyczarterować jacht po umiarkowanych cenach. Na straganach rynkowych i w sklepach pojawiają się pierwsze dojrzałe figi.
Listopad
W listopadzie jesień w Turcji ostatecznie zyskuje swoje prawa (nawet na kurortach Morza Śródziemnego), a na zmianę jasnych dni nadchodzą chłodne i deszczowe. W Erzurumie w nocy może być nawet ujemna temperatura. Na rynkach w tym czasie można kupić smaczne granaty i churma, pojawiają się mandarynki i awokado, ale te ostatnie lepiej nie spieszyć się z zakupem, ponieważ w tym czasie jeszcze wymagają dojrzewania. Ogólnie rzecz biorąc, to nie jest najlepszy miesiąc na podróż do Turcji.
Zima w Turcji
Grudzień
Chociaż w grudniu temperatura wody jest wyższa niż powietrza, o kąpieli w morzu na większości kurortów już można zapomnieć. Za to w tym miesiącu w Turcji obfitość dojrzałych cytrusów, więc zapas naturalnych witamin pozwala wzmocnić odporność i przygotować się do walki z zimną zimową pogodą. Można rozważyć opcje wypoczynku na kurortach narciarskich kraju, ale warto pamiętać, że ceny bliżej świąt zwykle rosną.
Styczeń
Styczeń to najchłodniejszy czas roku, więc noworoczno-bożonarodzeniowy wypoczynek w Turcji najlepiej planować na kurortach narciarskich. I jeśli w Antalyi w tym czasie w ciągu dnia jeszcze temperatura dodatnia (do +10), to w Erzurumie z -9°C już odczuwalna jest prawdziwa zima. W styczniu na tureckich rynkach można obserwować obfitość awokado, a także w tym czasie dojrzewa najsmaczniejszy gatunek pomarańczy – "Washington".
Luty
Zima rości sobie prawa także w lutym, kiedy temperatura jest już nieco wyższa niż w styczniu. Za względnym ciepłem w tym okresie można udać się tylko na kurorty południowego wybrzeża kraju. W lutym na tureckich kurortach można już skosztować świeżej truskawki, a na rynkach obserwuje się obfitość dojrzałych grejpfrutów.
Ogólne przydatne zalecenia
Jeśli chodzi o klimat Turcji w ogóle, można zauważyć obecność pory suchej i deszczowej. Od kwietnia aż do października w większości regionów kraju deszcze są rzadkie. W marcu-kwietniu i październiku-listopadzie duża szansa na opady, a w wietrzne zimowe dni od grudnia do lutego padają najmocniejsze deszcze.
Kurorty narciarskie cieszą się szczególnym popytem w styczniu-lutym, a oszczędni turyści powinni udać się na nie na początku marca lub w grudniu przed świętami. Szczyt sezonu plażowego na prawie wszystkich kurortach Turcji przypada na środek-koniec lata, a dla oszczędnego wypoczynku nad morzem najlepiej rozważyć opcje podróży w marcu-kwietniu i jesienią, biorąc pod uwagę, że od listopada do kwietnia plaże są zwykle zamknięte. Dla wędrówek po wschodniej Turcji najlepiej wybrać okres od czerwca do września, a dla wycieczek objazdowych – kwiecień i aksamitną jesień.
Trochę statystyk turystycznych
Według danych statystycznych, tureckie kurorty cieszą się wzmożonym popytem wśród mieszkańców Niemiec, Rosji i Wielkiej Brytanii. Niewielki strumień turystów stanowią Holendrzy, Francuzi i Gruzini.
Pogoda w miastach i kuroratch na każdy miesiąc
Ankara
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 4 | 7 | 12 | 17 | 22 | 27 | 30 | 30 | 26 | 20 | 13 | 7 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | -3 | -2 | 1 | 6 | 10 | 13 | 16 | 16 | 12 | 7 | 2 | -1 |
Adana
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 15 | 16 | 20 | 24 | 28 | 32 | 34 | 35 | 33 | 29 | 22 | 17 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 6 | 6 | 9 | 12 | 16 | 20 | 23 | 24 | 20 | 16 | 11 | 7 |
Alanya
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 16 | 16 | 18 | 21 | 25 | 29 | 32 | 32 | 30 | 27 | 22 | 18 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 9 | 9 | 10 | 13 | 17 | 21 | 23 | 24 | 21 | 17 | 13 | 10 |
Antalya
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 15 | 16 | 18 | 21 | 26 | 31 | 34 | 34 | 31 | 27 | 21 | 17 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 6 | 6 | 8 | 11 | 15 | 20 | 23 | 23 | 19 | 15 | 11 | 8 |
Bodrum
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 15 | 15 | 18 | 21 | 26 | 31 | 34 | 34 | 30 | 26 | 20 | 17 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 8 | 8 | 10 | 13 | 17 | 21 | 23 | 23 | 20 | 17 | 13 | 10 |
Dalaman
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 16 | 16 | 19 | 22 | 26 | 32 | 34 | 34 | 31 | 27 | 21 | 17 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 6 | 6 | 7 | 10 | 14 | 18 | 21 | 21 | 17 | 13 | 9 | 7 |
Izmir
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 13 | 14 | 16 | 21 | 26 | 31 | 33 | 33 | 29 | 23 | 18 | 14 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 6 | 6 | 8 | 11 | 16 | 20 | 23 | 23 | 19 | 15 | 11 | 8 | |
, mm | 124 | 102 | 75 | 47 | 31 | 9 | 2 | 2 | 15 | 45 | 95 | 143 |
Kemer
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 14 | 15 | 19 | 23 | 28 | 33 | 35 | 36 | 34 | 28 | 22 | 16 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 5 | 6 | 8 | 12 | 15 | 19 | 22 | 22 | 19 | 15 | 11 | 6 |
Marmaris
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 15 | 15 | 18 | 21 | 26 | 31 | 35 | 34 | 31 | 26 | 20 | 16 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 7 | 7 | 9 | 12 | 16 | 20 | 23 | 23 | 20 | 16 | 11 | 9 |
Stambuł
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 9 | 9 | 11 | 15 | 20 | 25 | 27 | 27 | 24 | 19 | 15 | 11 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 3 | 3 | 4 | 8 | 12 | 17 | 20 | 20 | 17 | 13 | 9 | 6 |
Trabzon
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 11 | 11 | 12 | 16 | 19 | 24 | 26 | 27 | 24 | 20 | 17 | 13 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 5 | 4 | 6 | 9 | 13 | 17 | 20 | 21 | 18 | 14 | 10 | 7 |
Fethiye
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | 16 | 16 | 19 | 32 | 26 | 31 | 34 | 34 | 31 | 27 | 21 | 27 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | 5 | 6 | 7 | 21 | 14 | 18 | 20 | 20 | 17 | 13 | 9 | -8 |
Erzurum
sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Średnie temperatury w dzień, °C | -4 | -3 | 3 | 11 | 17 | 22 | 27 | 27 | 23 | 15 | 7 | -1 | |
Średnie temperatury w nocy, °C | -15 | -13 | -7 | 0 | 4 | 7 | 11 | 11 | 6 | 1 | -4 | -11 |