Klimat i pogoda w Bułgarii na każdy miesiąc

Klimat Bułgarii

Bułgaria to kraj o wyraźnej sezonowości: suchym i gorącym lecie, zimnej zimie, deszczowej jesieni i wiośnie. Kraj można podzielić na trzy strefy klimatyczne: północną (o klimacie umiarkowanie kontynentalnym), środkową stepową i wybrzeże Morza Czarnego o klimacie zbliżonym do śródziemnomorskiego.

Opis pogody w Bułgarii na każdy miesiąc: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

Sezon plażowy 

Maj-wrzesień. Powietrze +31°C, woda +24°C, deszcze 6 dni.

Pełne opalanie jest możliwe od końca kwietnia, kąpiel - od połowy czerwca. Szczytowe wskaźniki temperatury wody i powietrza osiągają w lipcu i sierpniu. Różnica temperatur między kurortami plażowymi na północy (AlbenaBałczikZłote Piaski, Święty Konstantyn) a południem (Nesebyr, Święty Włas, Słoneczny Brzeg, Pomorie, Sozopol) wynosi 1-2 stopnie.

Sezon aksamitny 

"Złota jesień" trwa krótko - 2-3 tygodnie we wrześniu. Powietrze +24°C, woda +22°C, deszcze 8 dni.

W tym czasie kurorty opuszczają rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, studenci, a na ich miejsce przyjeżdżają turyści z Europy Zachodniej - miłośnicy spokojnej atmosfery, ciepłego morza i niezbyt gorącej pogody.

Sezon narciarski 

Koniec listopada - początek kwietnia. Powietrze -5°C, wilgotność 85%, śnieg/deszcz 12 dni.

Borowec, Pamporowo, Bansko zaczynają pracę od końca listopada do marca, chociaż co roku ten czas się zmienia w zależności od warunków pogodowych i czasu, kiedy stoki górskie pokrywają się stałym śniegiem. Szczyt sezonu narciarskiego przypada na styczeń, który pokrywa się z feriami szkolnymi i świętami noworocznymi, a co za tym idzie, z maksymalnie wysokimi cenami. Kurorty górskie mają dobrze przemyślaną infrastrukturę, dlatego można przyjeżdżać z małymi dziećmi, dla których działają przedszkola, animacje i kursy jazdy na nartach i snowboardzie.

Sezon wycieczkowy 

Koniec wiosny - początek jesieni - na wycieczki autokarowe, cały rok - na zwiedzanie zamkniętych obiektów (muzeów, galerii sztuki, teatrów). Lato stara się wykluczyć z wycieczek ze względu na gorącą pogodę, która czyni długie podróże szczególnie męczącymi. Zimą przemieszczanie się po oblodzonych drogach staje się niebezpieczne z powodu deszczu, śniegu i oblodzenia.

Ubrania, bez których nie można się obejść 

Bułgaria różni się od Turcji i Egiptu tym, że nawet w szczycie sezonu plażowego trzeba brać ciepłe rzeczy. Na wybrzeżu Morza Czarnego w nocy temperatura może spaść do poziomu, kiedy nie można obejść się bez swetrów. Dla wypoczywających w górach latem mogą być potrzebne buty, ciepłe spodnie i kurtki puchowe w nocy oraz okulary przeciwsłoneczne, krem przeciwsłoneczny - w ciągu dnia.

W Sofii latem w ciągu dnia jest nieznośnie gorąco, turyści potrzebują lekkiego zakrytego ubrania, aby się nie oparzyć, ale wieczorem trzeba zakładać zamknięte buty i kurtkę przeciwiatrową.

Bez wygodnego obuwia nie można obejść się podczas wycieczek, ponieważ większość starych miast jest wyłożona brukowanymi uliczkami (Nesebyr) lub znajduje się na wzgórzach (Weliko Tyrnowo).

O każdej porze roku w Bułgarii potrzebna będzie parasolka lub płaszcz przeciwdeszczowy, a w okresie jesienno-wiosennym - nieprzemakalne buty i ubrania.

Turyści 

W kraju rozwinięte są cztery rodzaje turystyki: plażowa, narciarska, uzdrowiskowa i wycieczkowa, dlatego nie ma niskiego sezonu. Kraj odwiedza rocznie około 8 mln turystów z Europy Wschodniej, Niemiec, Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich i WNP. Jest to jeden z najtańszych europejskich kurortów, co tłumaczy jego popularność wśród naszych turystów. Podobny mentalność i język pozwalają znaleźć wspólny język z miejscowymi mieszkańcami.

Bułgaria pozycjonuje się jako miejsce na rodzinne wakacje.

Pogoda na miesiące 

Styczeń 

W nadmorskich kurortach woda jest ogrzewana do +7°C, wiatr z morza i sztorm czynią pobyt nad wodą nieprzyjemnym. Temperatura powietrza +6°C, w nocy spada do zera.

W WarnieSofii w nocy przymrozki, w słoneczne dni temperatura nie przekracza zera. Oblodzenie utrudnia poruszanie się po drogach, dlatego dalekie podróże autobusem nie są najlepszą opcją na wycieczki.

Styczeń to czas na zakupy (zaczyna się sezon wyprzedaży) i odwiedziny kurortów narciarskich. W górach panuje stabilna pokrywa śnieżna, pochmurne niebo i zamiecie prowadzą do minimalnej widoczności na trasach narciarskich. Temperatura w Bansku, Pamporowie, Borowcu -7°C, w nocy termometr spada do -12°C.

Luty 

W górach śnieżyce mogą trwać kilka dni, potem zmieniają się w słoneczne dni. Temperatura w Pamporowie i Bansku wynosi -6°C w ciągu dnia, -10°C w nocy. To szczyt sezonu narciarskiego, ale turyści przyjeżdżają nie tylko jeździć na nartach i snowboardzie, ale także oddychać świeżym powietrzem.

W nadmorskich kurortach (AlbenaZłote PiaskiWarna) pada deszcz. W ciągu dnia powietrze ogrzewa się do +6°C, w nocy ochładza do zera. Do wody nie można podejść z powodu oblodzenia przybrzeżnej strefy. W tym czasie kraj odwiedzają tylko miłośnicy muzeów, zakupów i klubów nocnych, dla których idealnie nadają się Sofia, Nesebyr i Weliko Tyrnowo. Wypoczynek wycieczkowy między miastami utrudnia oblodzenie dróg i opady.

Marzec 

Śnieg zaczyna schodzić ze zboczy gór Pirin i Rodopów, ale kurorty narciarskie nadal pracują na pełnych obrotach.

Na wybrzeżu morskim jest więcej słonecznych dni, morze uspokaja się, ale pozostaje zimne +8°C. Wiatr ustaje, zaczynają przyjeżdżać pierwsi turyści, dla których najważniejsze jest morskie powietrze. Gwałtowne zmiany temperatur mogą prowadzić do tego, że w ciągu dnia można spacerować w koszulce, wieczorem zakładać puchową kurtkę i czapkę.

W Sofii pogoda jest sucha z temperaturą +9°C. W górskich regionach Pamporowo i Bansko w ciągu dnia -4°C, w nocy -9°C. Jeżdżąc na nartach w słoneczną pogodę można się oparzyć, więc przydadzą się krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne. Ceny na wycieczki spadają, co przyciąga studentów.

Kwiecień 

Sezon plażowy jeszcze się nie zaczął, sezon narciarski się nie skończył. To czas na wycieczki do Nesebyru czy Weliko Tyrnowo. Ceny na zakwaterowanie, bilety lotnicze i usługi są przystępne.

Temperatura w górach zbliża się do zera, w nocy przymrozki. Słońce zmienia się deszczami, więc na równinie prawie nie ma śniegu, a z gór spływają wody roztopowe.

Wybrzeże Morza Czarnego zalewa deszcz, a jest ich znacznie więcej niż w marcu. W Burgasie i Nesebyrze temperatura wynosi +16°C w ciągu dnia, +7°C w nocy, woda jest ogrzewana do +12°C. Morze jest spokojne i dostępne do morskich spacerów.

Kwiecień to czas na odpoczynek w sanatoriach z mineralnymi źródłami.

Maj 

Na południu kraju (Sozopol, Nesebyr) temperatura powietrza wynosi +17°C, w AlbenieWarnie jest nieco chłodniej ze względu na północne położenie i większą głębokość morza u wybrzeży. Czasami powietrze ogrzewa się do +25°C, ale wieczorem termometr spada do +12°C, więc oprócz strojów kąpielowych nie zapomnij zabrać swetrów i nieprzemakalnego obuwia. Sezon plażowy nie jest oficjalnie otwarty, ale jest już wielu wczasowiczów, w tym z krajów WNP, którzy wolą przyjeżdżać na majowe święta.

W Sofii jest chłodno, ponieważ miasto znajduje się na wysokogórzu. To najwyższa stolica Europy.

Czerwiec 

W Sozopolu, Słonecznym Brzegu, Nesebyrze powietrze jest ogrzewane do +25°C, morze do +20°C. Na plażach jest wygodnie tylko po godzinie 11 rano i do 16:00, wieczorem jest chłodno. Z małymi dziećmi najlepiej wypoczywać na południowym wybrzeżu.

W pierwszej połowie miesiąca często pada deszcz, towarzyszą mu burze. Pod koniec czerwca zaczyna się pełny sezon plażowy z wysoką temperaturą wody i powietrza, ceny na wycieczki rosną.

Lipiec 

Wysoka temperatura na kurortach plażowych jest łatwa do zniesienia, ponieważ nie ma wysokiej wilgotności. W WarnieAlbenie +30°C, woda jest ogrzewana do +24°C. Wieczorem temperatura powietrza spada do +20°C, co sprawia, że nocne kąpiele są komfortowe. Krótkotrwałe deszcze są charakterystyczne dla wszystkich kurortów.

W Sofii w ciągu dnia +27°C, wieczorem +13°C, więc o ciepłych ubraniach nie można zapominać. W górach w ciągu dnia tylko +10°C, w nocy +4°C.

Sierpień 

Szczyt sezonu plażowego. W Złotych Piaskach woda ogrzewa się do +23°C, na Słonecznym Brzegu do +26°C. W drugiej połowie dnia wieje wiatr, podnoszący fale. Z plaż lepiej wyjść w ciągu dnia, ponieważ istnieje ryzyko oparzenia.

Tylko w górach turyści mogą potrzebować kurtek i ciepłego obuwia: tutaj w ciągu dnia +12°C, w nocy +5°C. W centralnej części Bułgarii (Sofia, Płowdiw) upał +28°C, prawie nie ma wiatru, więc sierpień nie jest najlepszym czasem na odwiedziny stolicy. W nocy temperatura może spaść do +13°C.

Wrzesień 

W nadmorskich kurortach temperatura powietrza wynosi +24°C w ciągu dnia, +14°C w nocy. Woda stygnie do +21°C. Na północnych kurortach wiatr powoduje wzburzenie morza.

W górskich regionach rano gęsta mgła utrudnia widoczność. W rejonie Pamporowa i Banska temperatura wynosi +8°C w ciągu dnia, +2°C w nocy. Nie stanowi to przeszkody dla turystów przyjeżdżających na ekologiczny wypoczynek nad górskimi rzekami i w lasach.

Wrzesień to najlepszy czas na połączenie wycieczek i wypoczynku plażowego.

Październik

Na południu (Sozopol, Burgas, Nesebyr) temperatura wynosi +18°C w ciągu dnia, +13°C w nocy. Stały wiatr utrudnia kąpiel: fale są rozumiane, z wody wychodzi zimno. Morze ostygło do +17°C. To ostatni miesiąc, kiedy można wybrać się na morskie wycieczki, ponieważ silne kołysanie sprawia, że podróż po wodzie jest niewygodna.

Październik nie jest najlepszym czasem na wypoczynek w górach. Tutaj jest zimno, wilgotno, w nocy przymrozki i prawie nie ma słonecznych dni. Z równym prawdopodobieństwem może padać deszcz lub śnieg.

Październik nadaje się do aktywnego wypoczynku (wycieczki, wycieczki rowerowe) i pasywnego na kurortach balneologicznych (Welingrad, Sandanski, Saparewa Bania).

Listopad

Najgorszy miesiąc na odwiedziny kraju pod względem pogody i najkorzystniejszy pod względem finansowym. W górskich regionach może padać śnieg, termometr spada do -6°C. Pod koniec miesiąca ustanawia się stała pokrywa śnieżna, ale wysoka zachmurzenie i pochmurna pogoda uniemożliwiają jazdę na nartach.

W centralnej części opady mają długotrwały charakter. Dla nadmorskich kurortów charakterystyczna jest wietrzna pogoda. W ciągu dnia temperatura wynosi +13°C, w nocy +5°C.

W Warnie pogoda jest deszczowa i wietrzna, w nocy mogą występować przymrozki.

Grudzień 

Lodowaty wiatr, niemożność zbliżenia się do linii brzegowej i ciągły sztorm całkowicie pozbawiają nadmorskie kurorty turystów. Mogą tu przyjechać tylko ci, którzy chcą świętować Nowy Rok z dala od domu, ale morze będą musieli oglądać z okna hotelu, a kąpać się w podgrzewanych basenach.

Deszczowa pogoda na całym terytorium Bułgarii zmienia się na śnieżną tylko w górach, gdzie termometr zachowuje ujemny odczyt nawet w ciągu dnia. Pod koniec miesiąca przybywają turyści z nartami i snowboardami, a także ci, którzy chcą świętować noworoczne święta w Sofii.

Pogoda w miastach i kuroratch na każdy miesiąc

Sofia

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 3 6 11 16 21 25 27 28 23 17 10 4
Średnie temperatury w nocy, °C -4 -3 1 5 10 13 15 15 11 7 1 -2
Pogoda Sofia według miesięcy

Bansko

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 2 5 9 15 20 23 26 26 23 17 10 5
Średnie temperatury w nocy, °C -6 -4 -1 3 8 11 12 12 9 5 1 -4
Pogoda Bansko według miesięcy

Burgas

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 9 10 13 18 23 27 29 29 25 19 15 10
Średnie temperatury w nocy, °C 1 1 5 9 13 18 20 20 17 12 8 4
Pogoda Burgas według miesięcy

Warna

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 6 7 10 15 20 25 28 28 24 19 13 8
Średnie temperatury w nocy, °C -2 -1 2 6 11 15 17 17 14 9 5 1
Pogoda Warna według miesięcy

Wielkie Tyrnowo

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 5 7 13 20 24 28 31 31 27 20 13 6
Średnie temperatury w nocy, °C -4 -4 1 7 11 14 16 16 12 7 3 -3
Pogoda Wielkie Tyrnowo według miesięcy

Melnik

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 7 9 15 21 27 31 34 35 28 22 15 8
Średnie temperatury w nocy, °C -2 -1 3 7 13 16 18 18 14 9 4 0
Pogoda Melnik według miesięcy

Płowdiw

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 5 8 13 18 24 28 31 30 26 19 12 7
Średnie temperatury w nocy, °C -3 -1 2 6 11 15 17 17 13 8 3 -1
Pogoda Płowdiw według miesięcy

Primorsko

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 9 10 13 16 22 26 29 29 25 21 15 12
Średnie temperatury w nocy, °C 2 3 6 9 14 18 20 20 17 13 8 4
Pogoda Primorsko według miesięcy

Sandanski

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 6 9 13 20 24 28 31 31 27 21 14 8
Średnie temperatury w nocy, °C -2 0 3 8 12 15 18 17 14 9 5 1
Pogoda Sandanski według miesięcy

Słoneczny Brzeg

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 7 8 12 16 22 27 29 29 25 20 14 9
Średnie temperatury w nocy, °C 0 2 4 8 13 18 20 20 16 12 7 2
Pogoda Słoneczny Brzeg według miesięcy

Stara Zagora

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 7 9 14 19 25 28 32 31 27 21 14 8
Średnie temperatury w nocy, °C -2 -1 3 8 13 17 19 19 15 10 6 1
Pogoda Stara Zagora według miesięcy

Czepełare

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 3 5 9 14 19 23 26 26 22 16 11 5
Średnie temperatury w nocy, °C -7 -5 -3 3 7 10 12 12 7 4 0 -4
Pogoda Czepełare według miesięcy