Klimat i pogoda w Polsce
Klimat w Polsce wyróżnia się niespójnością, suchą i słoneczną pogodę może w ciągu kilku godzin zastąpić deszcz. Ogólnie rzecz biorąc, kraj charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, który polega na obecności czterech pór roku: dwóch ciepłych (lato i wiosna) i dwóch zimnych (jesień i zima). Średnia temperatura okresu zimowego jest zwykle poniżej zera, a letnia temperatura jest wyższa niż +13 .. + 15 stopni.
Klimat panujący na terytorium kraju różni się: łagodne przejście od klimatu morskiego na wybrzeżu Morza Bałtyckiego na północy kraju do umiarkowanego w regionach centralnych, a następnie do górskiego w niektórych regionach na południu kraju.
Strefa wybrzeża Bałtyku
Na północy kraju panuje umiarkowany klimat morski, charakteryzujący się dużą wilgotnością, zachmurzeniem, dużą ilością opadów, a także chłodnymi latami i łagodnymi zimami.
Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia w środku sezonu letniego wynosi około +18 .. + 19 stopni. W miesiącach zimowych temperatura powietrza rzadko spada poniżej -3 ... -5 stopni. Średnia dzienna temperatura utrzymuje się na poziomie około zera. Jednak zdarzają się przypadki, gdy temperatura spada do -15 .. -17 stopni, ale te anomalie temperatury są bardzo rzadkie. Najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń, a najgorętszym jest lipiec. Właśnie w lipcu można zastać te rzadkie dni, gdy powietrze nagrzewa się do +28 .. + 30 stopni, ale te dni są rzadkością na wybrzeżu Bałtyku.
Jeśli chodzi o opady, najsuchszym miesiącem w roku jest marzec, a najwięcej opadów przypada na lato. Najbardziej deszczowymi miesiącami w roku są lipiec i sierpień. Najbardziej niestabilna pogoda w regionie obserwuje się jesienią. O tej porze roku gwałtowne zmiany pogody są częste - bezchmurna i ciepła pogoda może być nieoczekiwanie zastąpiona przez ulewne deszcze i zimno.
Strefa centralnej równiny i wzgórza
Centralne regiony kraju są zdominowane przez umiarkowany klimat kontynentalny, charakteryzujący się dużymi amplitudami temperatur dla pór roku, ciepłymi latami i mroźnymi zimami. Klimat tutaj jest bardziej stabilny niż na wybrzeżu, rzadziej następuje ostra zmiana pogody. Najsuchsze miesiące w roku to styczeń i luty, ale największa ilość opadów przypada na miesiące letnie. Najbardziej deszczowym miesiącem w roku jest lipiec. Lato w środkowej części kraju jest cieplejsze niż na wybrzeżu. Najcieplejszymi miesiącami są czerwiec i lipiec. Średnia temperatura w tym okresie wynosi około +20 .. +22 stopnie, a najzamożniejszym miesiącem jest styczeń. Średnia styczniowa temperatura w regionie to -3 ..- 4 stopnie.
Wiosna dość późno zbliża się do tego zakątka Polski. Tylko w kwietniu temperatura powietrza ogrzewa się do +8 .. + 10 stopni. A jesień, na odwrót, przez długi czas rozpieszcza mieszkańców i gości miasta w podobnych dniach. Prawie do końca października temperatura wynosi około +7 .. + 8 stopni.
Regiony górskie kraju
W południowej Polsce panuje klimat górski, który charakteryzuje się śnieżnymi i słonecznymi zimami. Dokładnie, w zimnym sezonie występuje więcej opadów, w postaci śniegu. Zimy są raczej łagodne, średnia temperatura rzadko spada poniżej -5 ..- 10 stopni. Najbardziej mroźnym miesiącem w roku jest styczeń. Średnia temperatura w tym czasie wynosi około -4 ..- 6 stopni.
W górskich regionach kraju zima trwa prawie pół roku, a lato jest bardzo zimne, ze średnią temperaturą około +14 .. + 16 stopni. I trwa tylko około dwóch miesięcy.
Regiony turystyczne Polski
Wybrzeże Bałtyku
Chyba najpopularniejszym regionem turystycznym w Polsce jest Pomorie. Właśnie tutaj na wybrzeżu Morza Bałtyckiego znajdują się piękne miasta - Gdańsk, Gdynia, Sopot i wiele innych. Odpoczynek w tym malowniczym zakątku Polski jest idealny dla osób, które nie lubią duszących upałów. Najlepszy czas na zwiedzanie regionu przypada na okres od lipca do września.
Wody Morza Bałtyckiego są bardzo chłodne, nawet latem temperatura wody rzadko jest powyżej +18 .. + 19 stopni. Dlatego niektórzy wczasowicze wolą pływać w specjalnych wodoodpornych kombinezonach przeznaczonych do nurkowania.
Strefa centralnych równin i wzgórz
Najpopularniejsze miasta wśród turystów w tej części Polski to Warszawa, Wrocław, Kraków i Oświęcim. Miasta te przyciągają swoją głęboką historią, wspaniałą architekturą, ogromną liczbą parków, wystaw i muzeów. Najlepszym okresem do odwiedzenia tego regionu kraju są miesiące od maja do września. Spacery piesze i wycieczki do najpiękniejszych polskich miast, pływanie łodzią i inne atrakcję turystyczne - do usług wczasowiczów.
Regiony górskie
Na południu Polski znajdują się góry - Karpaty Zachodnie (maksymalna wysokość 2499 metrów) i Sudety (maksymalna wysokość 1603 metrów). Większość tych pasm górskich pokrywają gęste lasy iglaste. Mianowicie tu na południu Polski znajdują się słynne ośrodki narciarskie - Zakopane, Szczyrk, Wisła, Karpacz. Miejsca te przyciągają turystów z całego świata nie tylko pięknymi górskimi stokami, ale także narodowym folklorem, barwą, niezwykłą wiejską architekturą zachowaną w tych regionach. Wszystkie górskie trasy są doskonale wyposażone, a latem jest kilka doskonałych tras do uprawiania turystyki pieszej. Najlepszy czas, aby odwiedzić południowe regiony górskie Polsce jest okres od grudnia do marca, to nic dziwnego, Zakopane jest popularnie nazywane „zimową” stolicą kraju. Popularność polskich ośrodków narciarskich wśród Europejczyków tłumaczy się wysoką jakością usług, a poziom cen w domach wakacyjnych jest bardzo demokratyczny.
Kilka wskazówek dla turystów
Odpoczywając w Polsce w ciepłym sezonie, nie trzeba zapominać o parasolu czy płaszczu przeciwdeszczowym. Praktycznie wszyscy mieszkańcy kraju noszą codziennie ze sobą składany parasol, który łatwo mieści się w torbie.
Jeśli wycieczka przypada na miesiące zimowe, najlepiej wybrać dobrą kurtkę lub kurtkę puchową wykonaną z wodoodpornego i niedmuchanego materiału. A odzież skórzaną i futrzaną należy pozostawić w domu. Przy częstych opadach szybko straci swój wygląd i prawdopodobnie nie uratuje swojego właściciela przed polską niepogodą.
Nie warto także lekceważyć polską zimą. Chociaż w kraju rzadko bywają silne mrozy, ale z powodu dużej wilgotności są odczuwane inaczej. Szczególnie odczuwalne w miastach położonych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. W temperaturze zaledwie -3-5 stopni staje się bardzo zimny i powstaje uczucie, że mróz przenika do kości.
Jadąc do górskich rejonów kraju, oprócz sprzętu narciarskiego, należy wziąć bieliznę termiczną lub przynajmniej rajstopy, a także parę swetrów i kurtek.
Sezon turystyczny w Polsce
Wielu turystów odwiedza Polskę każdego roku. Jeśli jednak mówić o wysokim sezonie turystycznym, to w różnych częściach kraju zaczyna się on w innym czasie.
Wybrzeża Bałtyku maksymalna liczba wczasowiczów odwiedza w miesiącach letnich. Największy sezon przypada na lipiec i sierpień. Odpoczynek nad Bałtykiem jest idealny dla osób, które nie tolerują upałów południowych miast. Ponadto wybrzeże zbudowało ogromną liczbę domów wakacyjnych, które oferują swoim gościom nie tylko odpoczynek na plaży, ale także procedury zdrowotne. W ostatnim czasie popularność zyskują uzdrowiska w Polsce. Najlepszym czasem na zwiedzanie wybrzeża Bałtyku są miesiące letnie - lipiec i sierpień. Oprócz procedur zdrowotnych, w tym czasie można wspaniałe pospacerować i organizować wycieczki na jachcie lub łodzi, a także łowić ryby.
Ceny za odpoczynek w hotelach i sanatoriach zależą od miesiąca. Najwyższe ceny są utrzymywane w miesiącach letnich, a najbardziej demokratyczne stawki za zakwaterowanie można znaleźć w miesiącach zimowych i wczesną wiosną. Większość wczasowiczów w tym regionie to Niemcy i Polacy, wiek przedemerytalny i emerytalny, ale nie mało i młodych ludzi.
W dużych miastach kraju - Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, sezon trwa przez cały rok. Ale mimo to osiąga swój szczyt przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy wszystkie ulice miast i placów zdobią eleganckie choinki i wieńce, a także w miesiącach letnich. Oficjalnie najbardziej wysoki sezon rozpoczyna się w hotelach zwykle od pierwszego kwietnia do końca października.
Kraków - stara stolica Polski, zadziwia zwiedzających miasta swoją architekturą. W tym mieście można zrobić wiele wspaniałych wędrówek, odwiedzić Trakt Królewski, Zamek Królewski na Wawelu i słynny Krakowski Rynek.
Podróżujący we Wrocławiu mają możliwość podziwiać niesamowite katedry, Ratusz, i letniej trasy na łodzi za pośrednictwem wielu kanałów, ponieważ to miasto jest słusznie nazywane „polską Wenecją” dzięki dużej ilości mostów, wysp i kanałów.
Warszawa zaprasza zachwycić się podczas wędrówki świetnością stolicy Polski, Pałacem Królewskim, zamkiem, murami i t.d. Jednak wielbicielom Chopina w ciepłym sezonie warto odwiedzić miejski park, w którym znajduje się pomnik wielkiemu kompozytorowi, a także posłuchać fragmentów jego utworów, siedząc na specjalnych interaktywnych ławkach. Ławki te są wyposażone w specjalne przyciski, naciskając, które można odsłuchać utworu muzycznego. Najlepszy czas na wizytę w Warszawie to okres od maja do września. Na ten okres przypada największa liczba wczasowiczów.
Większość turystów - Europejczycy z sąsiednich krajów, szczególnie dużo Niemców z Południowych Niemiec, ale wystarcza i rosyjskojęzycznych turystów. Ze względu na wysoki popyt turystyczny większość hoteli i restauracji wśród swego personelu mają ludzi, którzy mówią po angielsku i niemiecku, z reguły do odznak funkcjonariuszy dołączone małe flagi krajów w językach których mówią pracownicy.
Odpoczynek w ośrodkach narciarskich w Polsce trwa prawie sześć miesięcy, ale wciąż szczyt sezonu przypada na miesiące zimowe. Jazda na nartach, snowboardzie i snowmobilingu nie pozostawi obojętnymi fanów aktywnego wypoczynku.
Polska jest urocza przez cały rok. Ten kraj zachwyca gości swoim pięknem i gracją od pierwszego spotkania i na zawsze!