Klimat i pogoda Norwegii

Klimat Norwegii

Norwegia jest położona w Europie północnej, na zachodnich terenach półwyspu Skandynawskiego i przyległych do niego wyspach. Zimny kraj przyciąga turystów przede wszystkim dziewiczą przyrodą – lodowcami, fiordami, dolinami, wodospadami, jeziorami i wielu innych. Zorza polarna i białe noce również są ciekawymi obiektami dla gości Norwegii.

Strefy klimatyczne Norwegii

Niesamowite atrakcje stworzone pod wpływem trzech stref klimatycznych.

Morski umiarkowany klimat panuje na południu i wzdłuż całego zachodniego wybrzeża Norwegii. Ciepłe wody prądu zatokowego z Atlantyku tworzą miękką, wilgotną zimę dla wybrzeża morskiego. W zimie temperatury trzymają się w granicach 0° C, wysoka wilgotność. Świeży śnieg długo nie leży na południu, zamiast śniegu pada deszcz. Ilość opadów zmniejsza się z zachodu na wschód. Lato jest chłodne, powietrze ogrzewa się do +25° C, przy czym w miarę podnoszenia się do góry robi się zimniej. Woda w upalne miesiące ma maksymalne oznaczenia +19° C. Jesień charakteryzuje się częstymi deszczami i silnymi wiatrami, wiosną najmniej opadów.

Kontynentalny klimat umiarkowany daje bardziej mroźną zimę w centrum i na wschodzie kraju. Ciepłe morskie masy powietrza zatrzymują się, przechodząc w głąb kraju przez górny teren, dla tego temperatury w zimowe miesiące opadają do -20°C, a śnieg zaczyna padać od końca jesieni do początku wiosny. Latem powietrze nagrzewa się w dzień do +17°C w nocy do +10°C. W okresie zimowym czas świecenia w dzień jest znacznie krótszy letniego, natomiast latem są białe noce. Jesienią za kilka tygodni liści zmienia kolor i opadają, a jeśli wspiąć się na szczyty gór, można dostać się z jesieni w zimę. W górach o każdej porze roku zdarzają się silny wiatr. Wiosna najbardziej sucha pora roku.

Subarktyczne klimat w północnych obszarach położonych za kołem podbiegunowym, sprawia, że pogoda Norwegii tu naprawdę trudna. Miejscami leżą wieczne lodowce, śnieg nie topnieje nawet w lecie. Zimą słońce w dzień nie wzrasta, przez co powstaje wrażenie stałej nocy. W nocy w zimie obserwuje się zorza polarna, powietrze jest zimne (około -20° C, rzadko może spaść nawet do -40° C), często śniegowi towarzyszą burze w pobliżu wybrzeża. Wiosna się spóźnia, czasem zaczyna się w maju, jest silny wiatr. Lato jest krótkie, suche i zimne (do +18° C). Jesienią deszczowo, wietrznie.

Turystyczne sezony w Norwegii

Corocznie Norwegią odwiedza ponad 2 miliony turystów zagranicznych. Większość z nich mieszkańce Skandynawii, USA, Niemiec, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii. Turystów Rosjan do Norwegii nie jest dużo, ale wiele z nich przyjeżdżają na wycieczki autokarowe.

Wycieczki do naturalnych bogactw Norwegii (fiordów, lasów, lodowców itp.) i atrakcji dużych miast (Oslo, Bergen, Trondheim, Tromse, Stavanger, Flom) można przeprowadzać przez cały rok. No lepiej w podróż wybrać się od maja do września, kiedy pogoda jest idealna do podróży, deszczowych i wietrznych dni mało, a wilgotność wysoka.

Sezon narciarstwa otwarty od listopada do maja. Najlepszymi miejscami są uważane Trysil, Hemsedal, Hafjell, Geilo, Nurefel, Howden, Kwitfiel i zimowy park w Oslo. W lipcu można jeździć na nartach w ośnieżonych górach, ale tylko na północy kraju i tylko w pierwszej połowie dnia, dopóki słońce nie roztopiło pokrywą śnieżną.

Wędkowanie można uprawiać przez cały rok. Zezwolenia na połów w morzu nie trzeba, w przeciwieństwie do wewnętrznych zbiorników wodnych. Najlepszy połów stałe w północnych regionach od kwietnia do października. Na jeziorach ryby wolno łowić od czerwca do września.

Sezon plażowy w kraju trwa od czerwca do sierpnia. Woda nagrzewa się do +18° C, ale opalać się komfortowo. Cieplej na południu kraju (Kristiansand, Oslo), na zachodzie (Stavanger, Selye) znajdują się piękne plaże.

Północne lśnienie można zobaczyć od połowy października do lutego. Tylko pogoda powinna być jasna, od godziny 21:00 do północy. Najlepszym miejscem kontemplacji będą północne krańce Norwegii: Tronse, region Szpicberg, przylądek Północny.

Tak jak Norwegia znajduje się za kołem podbiegunowym, w lecie występują białe noce. Od czerwca do początku sierpnia słońce wieczorem spada do horyzontu i wisi tak całą noc aż do świtu, czasami zapala szczyty gór.

Popularne wakacje są pasażerskie wycieczki. Samoloty i jachty popełniają podróż w morskiej części kraju przez cały rok, ale cieplej wyruszyć w rejs od kwietnia do września.

Pogoda w Norwegii według miesięcy

Styczeń

Na zachodzie i południu Norwegii są przymrozki, idzie mokry śnieg. W centrum trzymając się mrozy. Pochmurne dni stoją prawie cały miesiąc.

W północnych regionach (Tromse, Szpicberg) zimno (do -20° C), stoi polarna noc, słońce nie wschodzi nad horyzontem dobami. Pojawia się północne lśnienie.

Najlepszym wypoczynkiem będą ośrodki narciarskie (Trysil, Geilo, Hafjell). W Oslo na początku miesiąca otwarte jarmarki bożonarodzeniowe. Turystów dużo w święta Nowego Roku, ceny zawyżone.

Luty

Zimny miesiąc. Prawdziwa zima obserwuje się w centrum i na północy. Silne mrozy, okresowe opady śniegu, silne wiatry, krótka długość dnia. Zachodnie regiony bardziej ciepłe (około 0° C) i mniej wietrzne, świeży śnieg utrzymuje się długo, jasnych dni mało.

Głównie turyści wybierają się na ośrodki narciarskie. Na północy, w pogodną noc można zobaczyć północne lśnienie. A na wybrzeżu kraju właśnie sezon owoców morza: krewetki, małże, homary.

Marzec

Wiosna nie jest szczególnie odczuwalna, ale światło dnia gwałtownie wzrasta. Temperatury podnoszą się o kilka stopni. Na zachodzie i południu cieplej, pojawiają się pierwsze kwiaty, coraz więcej słonecznych dni. Są porywiste wiatry. W górzystym terenie zimno i leży śnieg.

W Trondheimie i Holmenkollenie odbywają się międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim. Otwarte śnieżne trasy dla miłośników nart (Hemsedal, Kwitfiel, Lillehammer). U wybrzeża morskiego można powędkować.

Kwiecień

Na zachód i południe przychodzi wiosna. Śnieg topnieje, powietrze ogrzewa się, rozpoczyna się kwitnienie. Deszcze rzadkie. Na północy powietrze ogrzewa się do 0° C, w nocy spada mróz.

Idzie napływ turystów. Popularne są rejsy do fiordów, lasów i wodospadów. Ciepło dla wycieczek w dużych miastach południa i zachodu. Sezon narciarski kończy się, wyjątek północ.

Maj

Robi się ciepło na terenie całego kraju. Wszystko kwitnie, tylko na szczytach gór widać śnieg. Opady deszczu – zjawisko rzadkie. Wiatry są lekkie i ciepłe. No pogoda bywa zmienna. Natężenie światła wzrasta do 17 godzin na dobę. Przymrozki są na północy.

Dobry czas dla wycieczek do atrakcji przyrodniczych. Szczególnie piękne spacery w Oslo, Bergen, Stavanger, Trondheim.

Czerwiec

Norweskie lato chłodne. Powietrze w południowych okolicach ogrzewa się do +20° C, na północy mniej ciepła. Za miesiąc deszcze padają kilka razy, więcej opadów w strefach przybrzeżnych.

Od czerwca otwiera się sezon plażowy w okolicy Oslo, Kristiansand i Stavanger, ale wygodnie tylko opalać, woda w morzu +10° C. Od połowy miesiąca na północy (Tromse) dopiero białe noce. Dobra pogoda dla wszelkiego rodzaju wycieczek. Turystów sporo, ceny rosną.

Lipiec

Najcieplejszy miesiąc. Temperatury mogą wzrosnąć do +25° C, z wyjątkiem północy, tam chłodniej. W nocy wszędzie zimne (około +10° C). Deszcze rzadko, częściej na zachodzie. Wiele słonecznych dni. Światło dzienne wynosi 18-20 godzin na dobę, a na północy - 24 godziny.

Szczyt sezonu turystycznego. Miłośnicy chłodnej wody mogą pływać na plażach w pobliżu Oslo. Brak ciepła i normalna wilgotność sprzyjają długim wycieczkom wzdłuż fiordów i lodowców. Ceny na usługi turystyczne wysokie.

Sierpień

Temperatury zaczynają spadać, ale nadal ciepło. Wilgotność normalna. Ilość dni słonecznych wynosi pół miesiąca, pozostałe dni w pochmurne. Światło dzienne skraca się do 16 godzin na dobę.

Turyści odwiedzają fiordy i doliny, popularne wycieczki w dużych miastach. Dobry czas wybrać się na ryby (Tromse, Trondheim, Sprytny). Na plażach kraju kąpać się zimno, ale przyjemnie się opalać.

Wrzesień

Wyraźnie robi się zimno. Pochmurny dzień staje się więcej niż latem, częściej pada, wzrasta wilgotność. Pogoda może się gwałtownie zmieniać. Zdarzają się silne wiatry, szczególnie w górzystym terenie. Światło dzienne skraca się do 12 godzin.

Liczba turystów maleje, jak i ceny usług. Mając pod ręką parasol i ciepłe ubrania można odwiedzać atrakcje przyrodnicze kraju.

Październik

Najbardziej deszczowy miesiąc. Na północy pada śnieg. Powietrze w październiku robi się zimne (do +10°c w ciągu dnia). Wysoka wilgotność, większość dni pochmurne. Wieją silne wiatry.

Nawet w zimną jesień Norwegia jest piękna krajobrazami: drzewa liściaste zmieniają farby na złoto-czerwone na tle białych gór. Ceny na wycieczki niskie.

Listopad

Od listopada w Norwegii przychodzi zima, zaczynają się przymrozki. Po obiedzie zachodzi słońce i robi się ciemno, często idą deszcze ze śniegiem. Na zachodzie i północy od morza wieją silne wiatry.

Pochmurna pogoda nie zachęca do długich podróży wzdłuż fiordów, ale można korzystać z atrakcji kulturalnych Oslo. W regionach górskich otwiera się sezon narciarski.

Grudzień

Powietrze w grudniu staje się mroźnym, tylko na zachodzie i południu około 0° C. Zmniejsza się wilgotność, często wieje silny wiatr. Świetlne dni są krótkie, a za kołem podbiegunowym (Tromse) słońce nie wschodzi nad horyzontem. Pada śnieg, ale na zachodzie i południu szybko topnieje.

Szczyt sezonu narciarskiego (Hemsedal, Hafjell, Geilo). W nocy na północy przy bezchmurnym niebie pojawia się północne lśnienie. Pod koniec grudnia, turyści przyjeżdżają z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Co zabrać ze sobą do Norwegii

Cechą norweskiego klimatu – to częste zmiany pogody. Dopóki człowiek zbiera się na zewnątrz, świeci słońce, a kiedy wychodzi z domu, może już padać. Dlatego przyda się parasol.

Kiedy wspinasz się w góry jesienią, potrzebujesz wodoodpornych i szczelnych ubrań. A na śnieżnych szczytach w jasną pogodę przyda się krem do opalania i okulary przeciwsłoneczne.

Wybierasz się do Norwegii latem, można brać szorty, t-shirt i trampki, ale na wieczór zawsze muszą być ze sobą kurtka i spodnie, tak jak robi się chłodno.

Zimą, wiosną i jesienią warto ubierać się w ciepłe ubrania i solidne buty, szczególnie w regionach przybrzeżnych, gdy silny wiatr i silne uczucie chłodu. Przydadzą się ciepłe skarpetki, rękawiczki i czapkę. Ubierać się stoi w kilka warstw odzieży tak, jak to pomoże zachować ciepło, a jeśli zrobi się zbyt gorąco, można usunąć dodatkowy sweter. Lepiej trzymają ciepło wełniane rzeczy.

Jeśli wybierasz się na ośrodki narciarskie, można wziąć swój sprzęt, a jeśli nie ma takiego, to jego można wypożyczyć.

Pogoda w miastach i kuroratch na każdy miesiąc

Oslo

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C -2 -1 4 9 16 20 22 20 15 9 3 -1
Średnie temperatury w nocy, °C -7 -7 -3 1 7 11 12 11 8 4 -2 -6
Pogoda Oslo według miesięcy

Arendal

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Pogoda Arendal według miesięcy

Bergen

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 4 5 7 12 15 18 21 19 16 12 8 5
Średnie temperatury w nocy, °C 0 -0 1 4 7 10 13 12 10 7 4 1
Pogoda Bergen według miesięcy

Lillehammer

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C -4 -3 3 10 15 20 22 20 15 7 1 -4
Średnie temperatury w nocy, °C -8 -9 -5 0 4 9 12 11 6 2 -3 -7
Pogoda Lillehammer według miesięcy

Narwik

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C -2 -2 1 5 9 14 18 16 12 6 3 -1
Średnie temperatury w nocy, °C -7 -7 -5 -2 3 7 11 10 6 2 -2 -5
Pogoda Narwik według miesięcy

Ålesund

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 4 4 5 7 11 14 15 16 13 11 7 5
Średnie temperatury w nocy, °C 0 0 1 2 6 9 10 11 9 6 3 1
Pogoda Ålesund według miesięcy

Stavanger

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 3 4 7 11 15 17 19 18 16 12 8 5
Średnie temperatury w nocy, °C -1 -1 1 3 6 9 12 12 9 6 3 0
Pogoda Stavanger według miesięcy

Tromsø

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C -2 -2 -0 3 8 13 15 14 9 5 1 -1
Średnie temperatury w nocy, °C -7 -7 -5 -2 2 6 9 8 5 1 -3 -5
Pogoda Tromsø według miesięcy

Trondheim

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 1 2 4 9 14 16 19 18 14 9 4 2
Średnie temperatury w nocy, °C -5 -5 -3 1 5 9 11 11 7 4 -1 -5
Pogoda Trondheim według miesięcy