Klimat i pogoda Madery

Madera leży po środku oceanu, w tysiącu kilometrów na zachód od Portugalii, której jest prowincją. Od dawna wyspa została wybrana przez turystów – jeszcze w XIX wieku przyjeżdżali na wakacje, w tamtych latach zdobyła sławę miejsca dla arystokratów i polityków. I teraz Madera nie straciła na popularności – co roku odwiedzana jest przez miliony gości – nieźle, jak na małą wyspę!

Głównym powodem temu jest natura. Chociaż wyspa leży w strefie podzwrotnikowej, ale tu praktycznie nie jest gorąco, przez cały rok jest maj – za to Madera nazywana "wyspą wiecznej wiosny". Ulga w tym miejscu jest skomplikowana - jest tu wiele gór i głębokich wąwozów, większość wybrzeża jest usiana klifami, dlatego też niewiele jest plaż. Ale jest dobrze rozwinięta infrastruktura i wiele atrakcji: można tu uprawiać nurkowanie i windsurfing, wędkarstwo i łowiectwo, są trasy dla turystów pieszych, w otoczeniu pięknej przyrody.

Strefy klimatyczne Madery

Interesującą cechą klimatu wyspy – różnorodność. Przy skromnych rozmiarach – a jego największa długość całkowita 57 km, szerokość i wcale 27 km, klimat w różnych jego częściach daleko nie jest taki sam: północ Madery ma wyraźne oznaki klimatu umiarkowanego, a na południe naprzeciwko tropikalnego. Większa część wyspy leży w obszarze miękkiego oceanicznego subtropikalnego klimatu. Ponadto, ze względu na ukształtowanie terenu poprzecinanego istnieje kilka obszarów z własnym mikroklimatem – słowem, na Maderze można złapać bardzo różną pogodę w ten sam dzień, w zależności od miejsca: gdzie jest chłodno i pada, a gdzieś mocno świeci słońce – i aby dostać się z jednej strefy do drugiej, wystarczy przejechać kilometr z drugiej.

Średnia temperatura na wybrzeżu wynosi 20 °C. Ciepła dla Madery – zjawisko bardzo rzadkie, a przy tym i zimno nie jest, a morze i w ogóle zawsze ciepłe – wahania temperatury w ciągu roku nieznacznie, wynosi ona od około 18 do 22 °C. Tutaj przez cały rok kwitną kwiaty, natura jest pachnąca i jest nieskończona późna wiosna – wyróżnić można suchy sezon, rozpoczynający się w maju a kończy w październiku, i wilgotny, mieszczące się w pozostałych miesiącach. Ten ostatni nie należy mylić z tropikalnym pora deszczowa, przecież on wcale na niego niepodobny.

Turystyczne sezony Madery

Klimat Madery pozwala zrelaksować się tutaj przez cały rok, ciesząc się naturą, ponieważ pogoda zawsze jest ciepła i przyjemna. Jednak wszyscy podkreślają wysokie i niskie sezony.

Wysoki sezon

Do wysokiego sezonu odnoszą się letnie miesiące, kiedy szczególnie dużo turystów przyjeżdża na plaże, i święta Bożego Narodzenia – podczas nich wyspa ponownie wypełnia się gośćmi, przybywającymi spędzić święta w tym magicznym miejscu. Wraz z ich przybyciem rozpoczynają się liczne festiwale i festyny. Jedyna przeszkoda do wypoczynku na Maderze w sezonie – poziom cen, a szczególnie drogie wakacje wychodzi z tego względu, że zanim lecieć tu trzeba udać się do Lizbony.

Na początku sierpnia można wziąć udział w rajdzie na górskich drogach: zróżnicowany teren, wspaniałe krajobrazy i duch rywalizacji – idealne połączenie.

Nizki sezon

Dlatego, jeśli twoja dusza rwie się na tę zagubioną w oceanie rajską wyspę, ale przy tym nie ma tak dużej kwoty na wakacje, warto wybrać się na Maderę w niskim sezonie. Ceny znacznie spadają, a pogoda jest również piękna – sezony tutaj wyróżniają się przede wszystkim nie z powodu warunków pogodowych, a z powodu tego, że latem i w grudniu-styczniu turystom z Europy, stanowiącym główną część wczasowiczów, najlepiej tu przyjechać.

Sezon plażowy

Często spotyka się twierdzenie, że kąpać się na Maderze można choć przez cały rok. Nie można powiedzieć, że to nieprawda – naprawdę można, a temperatura wody w lecie i w zimie prawie nie różni się, więc w zimie naprawdę można się kąpać. A jednak, jeśli jedziesz kąpać się w ciepłym morzu, to trzeba wybrać lato, bo Ocean Atlantycki w pobliżu Madery ciepłym nie nazwać, i nawet w lecie w nim czuje jakiś chłód. Zimą będzie odpowiadał miłośników zimnej wody, a do tego należy wybrać do kąpieli pogodny dzień, bo czasami zdmuchuje wiatr i staje się dość chłodno.

Wycieczki na Maderze

Najbardziej niezwykłą rzeczą, że jest na Maderze – jej natura, a ponieważ pogoda będzie ważnym czynnikiem przy wyborze czasu, celu podróży. Najczęściej na wyspie zwiedzają zabytkowe miasteczka i wioski, wznoszą się do krateru wulkanu, zajmują się trekkingiem. Do tego wszystkiego lepiej słoneczna pogoda, a dlatego najlepszym czasem będzie sucha – jeśli chcesz zaoszczędzić, to można wybrać graniczne miesiące, takie jak marzec-kwiecień lub wrzesień-październik.

Tym więcej powodów, aby wybrać właśnie jesień, że z jej nadejściem przychodzi sezon wina. Bo to właśnie tu robią powszechnie znaną madery. Podczas zbiorów odbywa się na dużą skalę festiwal wina z marszami, konkursami i wystawami – i gdzie bez degustacji!

Znane miejsca na Maderze

Na Maderze wiele pięknych i różnorodnych krajobrazów, parków narodowych, ogrodów botanicznych z bardzo rzadką roślinnością, i w tym samym czasie pełno tu malowniczych wiosek – podobnych do portugalskich, ale w tym samym czasie i nieuchwytny innych, a także zabytkowych miast. Zobacz, co masz, więc opiszemy krótko tylko niektóre z ciekawych miejsc na wyspie.
Zacząć warto od Funchala, bo pierwsze, co widzą turyści w dniu przyjazdu – międzynarodowy port lotniczy imienia Cristiano Ronaldo, super piłkarza rodem z tych miejsc – i znajduje się lotnisko to około Funchala. W samym mieście można go obejrzeć starą część i atrakcyjny rynek, a także liczne tropikalne ogrody. Warto wspiąć się na góry, obok, aby zobaczyć hipnotyzujący widok Funchala i zatoki, w którym został zbudowany. Z Funchala w dzielnicy Monte prowadzi kolejka linowa, której byliśmy i polecamy. Monte – miasto piękne i znane wśród turystów, nie na próżno przecież on ma chwały „arystokratycznej” przedmieścia – to właśnie tutaj koncentruje się rezydencje bogaczy. A obok – stare miasto i kościół.

W ogóle starych miasteczek na wyspie sporo więc można sporządzić obszerny program z nich: tutaj i Machico, gdzie można zobaczyć punkt obserwacyjny, na którym wcześniej zapalił pochodnię w przypadku niebezpieczeństwa pirackiego ataku, i Calheta, pierwsza osada na wyspie, Santana z niezwykłych triquetrous domami. Wiele pięknych wiosek, w przeważającej części rybackich, przy brzegu oceanu, ale jest i ukryte w głębi wyspy, otoczone górami i winnic – mała Madera po prostu raj dla miłośników turystyki pieszej! Warto wspiąć się na jeden ze szczytów, z których roztaczają się wspaniałe widoki.

Nie należy zapominać, że oprócz samej w archipelagu Madery jest jeszcze jedna zamieszkana wyspa Porto Santo. Jest to dość mała – jedenaście na sześć kilometrów i dla tych, którzy lubią ciszę i spokój. Jego główny atut – dziewicza przyroda, a ludzi na wyspie trochę.

Pogoda według miesięcy

Styczenń-luty

Początek roku jest wysokim sezonem, ale w rzeczywistości nie jest w tej chwili dość deszczowo i wietrznie. Wcale nie jest źle, na Maderze nigdy nie ma złej pogody, ale w porównaniu z pozostałymi miesiącami styczeń i luty przegrywają, przy tym jeszcze i ceny są wyższe. A ocean jest często burzliwy. Dlatego polecamy wybrać się na wycieczkę na wyspę inne miesiące.

Marzec-maj

W połowie kwietnia na całej wyspie odbywa się na dużą skalę Festiwal Kwiatów, który warto zobaczyć! Kwiatów wokół staje się jeszcze więcej, niż zwykle – choć wydawałoby się, że więcej już nie może być, i z nich wznosi się Ściana Nadziei.

Niech Madera nazywana wyspą wiecznej wiosny, a jednak wiosna na niej jest wyjątkowa. Po tym, jak w poprzednich miesiącach ziemię obficie zalały deszcze, w marcu zieleń zaczyna rosnąć szczególnie bujno, panują tu zapachy łąk i sadów owocowych. Pogoda uspokaja, staje się słonecznie, a im dalej, tym więcej. Już w kwietniu na południowym wybrzeżu opady deszczu są bardzo rzadkim zjawiskiem i ustawia się słoneczna i łagodna pogoda, ale o zmierzchu jest jeszcze chłodno. Marzec i szczególnie kwiecień doskonale nadają się do wycieczek po wyspie – nadszedł czas, wspinać się na góry i odwiedzić wszystkie wioski! A oto opalać się i kąpać jeszcze za wcześnie, szczególnie w marcu, kiedy woda jest najzimniejsza przez cały rok. W maju sezon rozpoczyna się stopniowo, rośnie liczba turystów. Już można się kąpać, dni pochmurnych stają się bardzo mało, zwykle jest sucho i słonecznie.

Czerwiec-sierpień

Główny atut lata na Madery, wyróżniający ją z większości miejsc tradycyjnego wypoczynku turystycznego – tutaj nigdy nie jest upalnie. Nawet w basenie Morza Śródziemnego w najbardziej upalne letnie miesiące w dzień lepiej z domu nie wychodzić – a na Maderze nie ma takiego problemu. Wszystko ze względu na działanie oceanu i orzeźwiającym wiatrom z północnego-zachodu. Najwygodniejsza do kąpieli temperatura wody 23 °C, przychodzi w lipcu. W czerwcu woda nie jest tak ciepła, ale za to najbardziej słoneczny miesiąc, podczas gdy w lipcu pogoda może być zmienna. Sierpień praktycznie niczym nie różni się od lipca.

Na Maderze można cieszyć się fajerwerkami nie tylko na Nowy rok – gdzie lepiej to zrobić w czerwcu, kiedy odbywa się Atlantycki Festiwal, do którego są przygotowywane tony ładunków.

Wrzesień-październik

Pogoda zmienia się bardzo mało, ale ochłodzenie morza jest odczuwalne – i już do końca września może się okazać, że pływać nie jest zbyt komfortowo. No temperatura nadal jest dobra, to znów doskonały czas do podróży po wyspie, a do tego bogaty w różnego rodzaju wydarzenia.

Listopad-grudzień

Pogoda staje się deszczową, choć same w sobie deszcze krótkie i ciepłe. W dzień wszystko jest tak samo ciepło i spokojnie można się opalać na plaży, ale kąpać się nie wszystkim, a tylko tym, którzy nie boją się trochę zimnej wody – ale temperatura wody jest tu mniej więcej taka sama, jak w rzekach klimatu umiarkowanego w lecie, z wyłączeniem jego szczytu, tak, że wielu turystom ona będzie dość znajoma. A o zachodzie słońca powietrze ochładza się szybko i mogą być potrzebne ciepłe rzeczy. Grudzień – doskonały czas do surfowania, bo morze jest dla niego wystarczająco ciepłe, a przy tym spokojne.