Klimat i pogoda Hiszpanii na każdy miesiąc: temperatura wody i powietrza

Klimat Hiszpanii

Hiszpania jest wspaniała o każdej porze roku. Ona zachwyca swoją własną tożsamością, kulturą i historią. Nawet najwięksi fani wakacji na plaży nie będą mogli się powstrzymać przed zwiedzaniem hiszpańskich atrakcji.

Strefy klimatyczne Hiszpanii

Hiszpania razem z Balearami i wyspami Kanaryjskimi położona jest w czterech strefach klimatycznych:

  1. Strefa umiarkowana morska. Północ i północny zachód Hiszpanii. Pogodę w tej części kraju determinuje Atlantyk. Zimą w Kraju Basków, Asturii, Galicji i Kantabrii jest ciepło i mokro, a latem to wcale nie jest gorąco. Mimo dużą linię brzegową atlantyckie wybrzeże Hiszpanii nie jest popularne wśród turystów.
  2. Umiarkowana kontynentalna strefa klimatyczna. Rejonycentralnekraju. Zimą tu jest chłodno według standardów Europejczyków, аlatem bardzo gorąco. Klimat jest suchy, opady są minimalne o każdej porze roku.
  3. Podwzrotnikowa śródziemnomorska strefa klimatyczna. Obejmuje dużą część terenu kraju. Do niej wchodzą rejony wshodnie Hiszpanii i Baleary (Majorka, Minorka, Ibiza, Formentera). Tak klimat śródziemnomorski jest charakterystyczny prawie dla wszystkich kurortów półwyspu Iberyjskiego. Zimy w tych rejonach są miękkie i wilgotne, a latem staje się gorąco i sucho.
  4. Zwrotnikowa strefa klimatyczna. Wyspy Kanaryjskie zwykle odnoszą do Afryki, bo przecież leżą tylko 300 km od jego wybrzeża. Na wyspach Kanaryjskich nigdy nie bywa za zimno lub za gorąco. To jest królestwo wiecznej wiosny. Temperatura wody morskiej nie pada poniżej +20 °C przez cały rok. Tu nigdy nie bywa temperatury poniżej zera i sezonu deszczu.

Pogoda Hiszpanii

Klimat Hiszpanii jest jednym ze stabilnych w Europie. Różnica międy temperaturą latem i zimą jest całkiem mała. Zima stoi od grudnia do lutego, lato odpowiednio trwa od czerwca do sierpnia. Odpoczynek na plaży jest najbardziej atrakcyjny same w sierpniu, kiedy woda morska sięga do maksymalnych temperatur.

Śnieg w Hiszpanii spada rzadko i w większości rejonów uważa się za katastrofę naradową. W rejonach przybrzeżnych zimą jest wilgotnie i wietrznie, dlatego powstaje wrażenie, że na ulicy jest bardziej zimniej niż w rzeczywistości. Deszcze i wiatry są charakterystyczne dla miesięcy wiosennych i jesiennych.

Ważni! Dużo turystów, wybierając wycieczkę do Hiszpanii, kierują się zasadą, iż bardziej na południe, tym cieplejsze będzie morze. DlaHiszpaniitazasadaniedziała! Z perspektywy temperatury wody morskiej najcieplejszymi kurortami latem są Costa Blanka i Murcja. Drugiemiejsceposiadają plaże Costy Dorady i Balearów. Costa del Sol mimo korzystne położenie geograficzne nie zawsze może zadowolnić podróżników ciepłym morzem przez wpływ Atlantyku. Na wyspach Kanaryjskich temperatura wody w środku lata wzrasta maksymalnie do 24, co jest bardziej niżej od wskażników śródziemnomorskich. Ale wiosną, zimą i jesienią woda na wyspach Kanaryjskich będzie cieplejsza niż na półwyspie Iberyjskim. Takie są cechy prądów morskich.

Sezony turystyczne Hiszpanii

Sezon odpoczynku na plaży na kurortach półwyspu Iberyjskiego i na Balearach zaczyna się w maju - czerwcu, a kończy się we wrześniu. Na wybrzeżu w tych miesiącach jest nie tak dużo turystów. Dla tych kto chce zaoszczedzić na odpoczynku początek i koniec sezonu jest najbardziej odpowiednim czasem na podróże do nadmorskich kurortów Hiszpanii.

Jeśli lubicie kąpać się wyłącznie w ciepłej wodzie morskiej, wtedy jedźcie do Hiszpanii w lipcu lub sierpniu. Naprawdę, będziecie musieli pogodzić się ze wszystkimi wadami szczytu sezonu: wysokimi cenami, zatłoczeniem hoteli, płaży i głównych atrakcji turystycznych.

Po ukończeniu sezonu turyści w żaden sposób nie tracą zainteresowania Hiszpanią. Jesienią, zimą i wczesną wiosną oni koncentrują się w rejonach głównych kulturalnych i historycznych atrakcji, ośrodków narciarskich i festiwali. Kupić wycieczkę w tym okrsie będzię bardziej trudniej niż w środku lata.

Co do wysp Kanaryjskich, to określić tu początek i koniec sezonu wydaję się prawie niemożliwym. Turyści jadą tu cały rok po morze i słońce. Najcieplejszy okres zaczyna się w maju i kończy się w listopadzie.

Jakie ubranie ze sobą wziąć

Latem w Hiszpanii jest upał. Weźcie ze sobą nakrycia głowy, okulary przeciwsłoneczne i odzeiż z tkanin naturalnych. W maju i we wrześniu możecie potrzebować lekkiej bluzki. Jeżeli macie zamiar zwiedzić katolickie klasztory i kościoły, na przykład wybitny zespół Montserrat w Katalonii, należy wziąć ze sobą zakrytą odzież. Mimo to, że w kościele nie ma zasad ubioru, krótkie spodnie i spódnice nie pasują do zwiedzania kościółów.

Jesień i wiosna na całym terenie Hiszpanii są ciepłe według rosyjskich standardów. Wystarczy wam lekkiej kurtki lub płaszczu. Jednak na początku marca i na końcu listopada może być chłodno. Uważnie sprawdźcie prognozę pogody.

Zimy w Hiszpanii są ciepłe. Nie bójcie się założyć palto lub jesienną kurtkę. Obuwia z futrzaną podszewką nie będziecie potzrebowali, chyba że wybieracie się w góry. W ośrodkach narciarskich zimą są temperatury poniżej zera, dlatego weźcie ze sobą odzież zimową i ciepłe obuwie.

Ważnie!Jedźcie do Hiszpanii, dużo turystów bierze ze sobą minimum niezbędnych rzeczy i wiozą w samolocie prawie puste walizy. To wszystko po to, aby dogodzić sobie markowymi ubraniami o wysokiej jakości i często niskiej cenie. W Hiszpanii jest wyjątkowa atmosfera, która powoduje nieodparte pragnienie tworzyć. Na uliczkach starych miast można znaleźć sklepy couturier o światowej sławie zarówno jaki i początkujących hiszpańskich projektantów. Więc nie spieszcie się nabiwać swoją walizę strojami. Może wy zdecydujecie się na kupno czegoś dla siebie w butikach Madrytu lub Barcelony.

Pogoda w Hiszpanii na każdy miesiąc

Styczeń iluty

Styczeń i luty tradycyjnie są najzimniejszymi miesiącami na całym śródziemnomorzu. W styczniu – lutyn najzimniej będzie w centrum kraju i północnym zachodzie (+10, +13 °C), na południu powietrze bardziej się nagrzewa (+16,+18 °C). Luty zwykle jest bardziej wietrzny, dżdżysty i nieprzewidywalny niż styczeń. Zimą w górach spada śnieg i zaczyna się sezon narciarski. Hiszpania jest jednym z ośrodków turyzmu narciarskiego w Europie. W liczbie szczytów górskich ustępuje tylko od Szwajcarii. Od czasu do czasu tutaj odbywają się międzynarodowe zawody snowboardowe i narciarskie. Najbardziej znane kurorty znajdują się w katalońskich Pirenejach i w kraju Basków. A najbardziej południowy europejski zespół narciarski Sierra Nevada leży na południu w Andaluzji. Aktywny odpoczynek można również połączyć z programem wycieczek.

Marzec

Marzec to pora kwitnienia. Temperatura powietrza stopniowo rośnie. Chociaż na ulicy jest jeszcze relatywnie chłodno. Średnia temperatura dzienna wynosi +19 °C. Ilość opadów stopniowo maleje. Jeśli chcecie sobie dogodzić letnim ciepłem, jedźcie na wyspy Kanaryjskie. Temperatura powietrza tam sięga +24°C , a wody +20 °C.

Kwiecień

Kwiecień w Hiszpanii jest oczekiwaniem sezonu turystycznego. Morzejestjeszczezimne. Alesłoneczneletniociepłedniniesą rzadkie. Turyści z Rosji do końca niesiąca już opalają się na plażach, a niektórzy śmiałkowie nawet się kąpią. W kwietniu odkrywają swoje drzwi znane w całej Europie miasteczka wesołe: Port Aventura w katalońskim Salou i Terra Mitica w walencyjskim Benidormie.

Maj

Oficjalne otwarcie sezonu w Hiszpanii następuje w maju mimo to, że temperatira wody morskiej jeszcze nie jest bardzo wysoka. Jeśli dla was zwiedzanie atrakcji nie jest w priorytecie, jedźcie do Teneryfy. Same w maju woda tu jest cieplejsza niż w kontynentalnej części Hiszpanii. Na półwyspie Iberyjskim w tym miesiącu lepiej odpoczywać na plażach Costa Blanki i Murcji (Costa Calida i Mar Menor). Sezon impres na Ibizie też zaczyna się w maju.

Czerwiec

Temperatura powitrza na początku lata jeszcze nie jest taka wysoka, jak w środku sezonu (+25, +26 °C). Dlatego turyści mają mośliwość połączyć odpoczynek na plaży i program kulturalny. W czerwcu zaczyna się sezon na modnym kurorcie Costa del Sol w Andaluzji i na kurocie Costa Brava (północ Katalonii). Na wybrzeżu Walencji i na południu Katalonii temperatura wody sięga do wygodnych punktów.

Lipiec i sierpień

Miłośnikom ciepłego morza lepij pojechać do Hiszpanii w środku sezonu. W lipcu i sierpniu w większości kurortów jest gorąco i sucho. Trochę chłodniej będzie na wyspach Kanaryjskich. Costa Blanka, Murcja, Costa Dorada i plaże Balearów cieszą swoich gości naprawdę ciepłym moerzem. Najbardziej oryginalne i niezwykłe festiwale Hiszpanii odbywa się w tych letnich miesiącah. Festiwal «Tomatina» jest organizowany na koćcu sierpnia w walencyjskim miasteczku Bunol. Główna impreza, czyli bitwa pomidorami, zaczyna się po sygnale z ratuszy. Najbardziej ekstremalne hiszpańskie święto, wyścig z bykami, już od ośmiu wieków organizują na północy kraju w восемьвековпроводятнасеверестранывPampelunie od 6 do 14 lipca.

Wrzesień

Pierwsza połowa września to aksamitna pora roku na wybrzeżu Hiszpanii. Morze zachowuje ciepło letnie. Temperatury dzienne odpowiadają czerwcowym. W drugiej połowie miesiąca pogoda stopniowo pogarsza się. Zaczynają padać deszcze, zwłaszcza na północy kraju. We wrześniu wygodnie odpoczywać na Costa Blance, Costa Doradzie, wybrzeżu Murcji, Balearach i wyspach Kanaryjskich. Na Costa Bravie jest już zimno.

Październik

W październiku kępać się w Hiszpanii nie za bardzo wygodnie. Jednak bywają ciepłe dni, gdy chce się zanurzyć się w chłodnej wodzie. Najcieplej jest na południu kraju (do +25 °C), chłodniej – na północy (około +17 °C). Październik jest jednym z najbardziej odpowiednich miesięcy dla zwiedzania atrakcji turystycznych. Jest jeszcze ciepło i sucho. W Katalonii można nieskońszenie długo spacerować po uliczkach Barcelony i Tarragony. A teatr muzeum Salvadora Dali w Figueresie nie pozostawi obojętnym nawet najbardziej znanych scepzyków. Jeśli jesteście wielbicielem twórczości Picassa, jedźcie do ojczyzny artysty do Andaluzji. Na zwiedzanie Sewillii i Granady możecie spędzić kilka dni. A w stolicy Madrycie każdy będzie mógł znaleźć rozrywki zgodnie ze swoim gustem i rozmiarem portfela.

Listopad

Z przyjściem listopada w większej części kraju staje się wietrznie i dżdżysto. Najwięcejopadówtradycyjniespadanapółnocy. Temperatura powietrza różni się średnio od +15 do +20 °C. Na wybrzeżu śródziemnomorskim jest trochę cieplej niż w rejonach środkowych. Weźcie ze sobą parasolę i jedźcie w podróż po miastach i wioskach Hiszpanii. Aby zdążyć zwiedzić wszystkie atrakcje turystyczne i nie zależeć na pogodzie, lepiej wynająć samochód.

Grudzień

W grudniu wiatry i deszcze ustępują. Temperatura stopniowo spada. W górach spada pierwszy śnieg. W powietrzu odczuwa się duch Bożego Narodzenia. Po całej Hiszpanii są przeprowadzane świąteczne jarmarki i festiwale. WBarceloniemożnazwiedzić programsylwestrowynagórzeMontjuic. Co roku organizatorzy proponują gościom i mieszkańcom stolicy Katalonii wyjątkowe widowisko ze światła, wody i muzyki. Liczne bożonarodzeniowe jarmarki, wystawy, widowiska i koncerty są organizowane w Madrycie i miastach kraju.

Pogoda w miastach i kuroratch na każdy miesiąc

Madryt

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 10 12 16 18 22 28 32 31 26 19 14 10
Średnie temperatury w nocy, °C 3 4 6 8 11 16 19 19 15 11 6 4
Pogoda Madryt według miesięcy

Alicante

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 17 18 20 21 24 28 30 31 29 25 21 18
Średnie temperatury w nocy, °C 7 7 9 11 14 18 21 22 19 15 10 7
Pogoda Alicante według miesięcy

Baleary

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 15 16 17 19 23 27 29 30 27 24 19 17
Średnie temperatury w nocy, °C 8 8 10 12 15 19 22 23 20 17 12 10
Pogoda Baleary według miesięcy

Barcelona

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 15 16 17 19 23 26 29 29 26 23 18 15
Średnie temperatury w nocy, °C 9 9 11 13 16 20 23 23 20 17 12 10
Pogoda Barcelona według miesięcy

Benidorm

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 18 19 20 22 24 28 31 32 29 25 21 19
Średnie temperatury w nocy, °C 8 8 10 12 15 18 21 22 20 16 11 8
Pogoda Benidorm według miesięcy

Bilbao

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 13 14 17 18 21 23 25 26 25 21 17 14
Średnie temperatury w nocy, °C 5 5 6 8 11 13 15 16 14 11 8 6
Pogoda Bilbao według miesięcy

Walencja

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 16 17 19 21 23 27 30 30 28 24 20 17
Średnie temperatury w nocy, °C 7 8 10 12 15 19 22 22 19 15 11 8
Pogoda Walencja według miesięcy

Gran Canaria

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 21 21 22 23 24 25 27 28 27 26 24 22
Średnie temperatury w nocy, °C 15 15 16 16 17 19 21 22 21 20 18 16
Pogoda Gran Canaria według miesięcy

Grenada

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 13 15 18 20 24 30 34 34 29 23 17 13
Średnie temperatury w nocy, °C 1 2 5 7 10 15 18 18 14 10 5 3
Pogoda Grenada według miesięcy

Girona

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 13 14 17 19 22 27 30 30 26 22 17 14
Średnie temperatury w nocy, °C 1 2 4 6 10 14 17 17 14 11 5 2
Pogoda Girona według miesięcy

Ibiza

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 16 16 18 20 23 27 30 30 28 24 20 17
Średnie temperatury w nocy, °C 8 8 10 11 15 18 21 22 20 17 12 10
Pogoda Ibiza według miesięcy

Kadyks

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 16 17 19 20 22 25 28 28 26 23 20 17
Średnie temperatury w nocy, °C 9 11 12 14 16 20 21 22 20 17 13 11
, mm 69 59 35 45 27 7 0 2 24 67 98 92
Pogoda Kadyks według miesięcy

Wyspy Kanaryjskie

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 21 21 22 23 24 25 27 28 27 26 24 22
Średnie temperatury w nocy, °C 15 15 16 16 17 19 21 22 21 20 18 16
Pogoda Wyspy Kanaryjskie według miesięcy

Lanzarote

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 21 21 23 24 25 26 28 29 29 27 24 22
Średnie temperatury w nocy, °C 14 14 15 16 17 19 20 21 21 19 17 15
, mm 17 18 13 5 2 0 0 1 2 10 15 29
Pogoda Lanzarote według miesięcy

Majorka

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 15 16 17 19 23 27 29 30 27 24 19 17
Średnie temperatury w nocy, °C 8 8 10 12 15 19 22 23 20 17 12 10
Pogoda Majorka według miesięcy

Malaga

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 17 18 20 21 24 28 31 31 28 24 20 18
Średnie temperatury w nocy, °C 7 8 10 11 14 18 21 21 19 15 11 9
Pogoda Malaga według miesięcy

Palma

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 15 16 17 19 23 27 29 30 27 24 19 17
Średnie temperatury w nocy, °C 8 8 10 12 15 19 22 23 20 17 12 10
Pogoda Palma według miesięcy

Reus

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 14 15 17 19 22 26 29 29 26 22 18 15
Średnie temperatury w nocy, °C 4 5 7 9 12 16 19 20 17 13 8 5
Pogoda Reus według miesięcy

Salou

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 14 15 17 19 23 26 29 29 26 23 18 15
Średnie temperatury w nocy, °C 6 6 8 11 14 19 20 20 18 15 10 6
Pogoda Salou według miesięcy

Santa Cruz de Tenerife

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 21 21 22 23 24 26 29 29 28 26 24 22
Średnie temperatury w nocy, °C 15 15 16 17 18 20 21 22 22 20 18 17
, mm 32 35 38 12 4 1 0 2 7 19 34 43
Pogoda Santa Cruz de Tenerife według miesięcy

Saragossa

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 11 13 17 20 24 29 32 32 27 21 15 11
Średnie temperatury w nocy, °C 3 3 6 8 12 16 18 18 15 11 6 3
Pogoda Saragossa według miesięcy

Sewilla

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 16 18 22 23 27 32 36 36 32 26 20 17
Średnie temperatury w nocy, °C 6 7 9 11 14 18 20 20 18 14 10 7
Pogoda Sewilla według miesięcy

Tarragona

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 12 15 18 20 22 26 29 30 28 22 16 13
Średnie temperatury w nocy, °C 8 9 10 12 16 19 23 23 20 16 11 9
Pogoda Tarragona według miesięcy

Teneryfa

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 21 21 22 23 24 26 29 29 28 26 24 22
Średnie temperatury w nocy, °C 15 15 16 17 18 20 21 22 22 20 18 17
, mm 32 35 38 12 4 1 0 2 7 19 34 43
Pogoda Teneryfa według miesięcy

Toledo

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 12 14 18 20 24 31 35 34 29 22 16 12
Średnie temperatury w nocy, °C 1 3 5 7 11 16 19 19 15 10 5 3
Pogoda Toledo według miesięcy