Klimat i pogoda Chorwacji

Klimat Chorwacji

Kontynentalny kraj z rozproszeniem tysięcy pereł-wysp, dzięki jego klimatowi, jest wyjątkowy wśród europejskich sąsiadów. Chorwacja to ciepła zima z dużą ilością śniegu w górach, wygodne lato z "świeżym mlekiem" na Morzu Adriatyckim, prawdziwy rekord liczby słonecznych dni i czasu trwania sezonu wakacyjnego!

Strefy klimatyczne Chorwacji

Chorwacja jest podzielona strefowo na kilka stref klimatycznych:

 • Kontynentalna. Umiarkowany kontynentalny klimat obejmuje regiony w dolinach rzek Sava i Drava, które znajdują się na terenie kraju. Tutaj panują temperatury: zimą - do -5 ° C, latem - do + 26 ° C. W górach Dynarskich - zima nie jest ośnieżona.
 • Śródziemnomorska (środkowa i południowa Dalmacja, od Sibenika do Dubrownika). W zimie, w obszarach przybrzeżnych - średnio +5 ° C. Lato jest suche i nie gorące, paski termometry rzadko pokazują powyżej + 30 ° C. Morze Adriatyckie jest ciepłe. Temperatura wód przybrzeżnych Chorwacji - zimą średnio + 12 ° C, latem + 26 ° C.
 • Północna Dalmacja (Północny Velebit - Zadar). Zimą są wiatry, temperatura maksymalna do +5 .. + 12 ° C. W lecie średnio + 29 ° C. Temperatura wody +20 .. + 24 ° C.
 • Istria i Kvarner. Często występują mgły. Miasto Senj jest najbardziej wietrzne.
 • Górny. Temperatura w zimie może osiągnąć 30 stopni poniżej zera, duża ilość opadów w postaci puszystego śniegu. Ze względu na sprzyjającą pogodę na korzyść śnieżnych zim, Chorwacja słynie z ośrodków narciarskich. Lato - chłodne, maksimum + 20 ° C.
 • Wyspa. Każda z ponad tysiąca wysp Chorwacji ma swoje specyficzne cechy pogodowe. Na przykład wyspa Komizha w Palagruz słynie z najcieplejszego morza, a na wyspie Hvar - najcieplejsza i bezwietrzna pogoda w regionie.

Ważne! Sezon turystyczny przypada na okres od czerwca do września. Narciarstwo - od listopada do kwietnia.

Pogoda Chorwacji

Pogoda Chorwacji, według opinii turystów, jest dosłownie rajem - nie ma upałów, dużo opadów w lecie. Wybrzeże jest chłodne, a latem woda jest bardzo ciepła. W zimie piękne czapki śnieżne zdobią góry, i cieszą wielu narciarzów dobrym śniegiem.

 • Slawonia. W zimie jest zimno, ale zamarzanie jest zjawiskiem bardzo rzadkim, zwykle w grudniu i lutym tutaj około zera i kilka stopni "plus". Najmniejsze opady obserwuje się w okresie od stycznia do kwietnia.
 • Półwysep Istria. To jest północ od wybrzeża Adriatyku. W zimie jest to około + 8 ° C. W lecie - do + 27 ° C W sierpniu i wrześniu jest dość gorąco. Zwiększona wilgotność zapewnia dużą ilość opadów nawet późnym latem i wczesną jesienią. Jest to charakterystyczna cecha Istrii w porównaniu z kontynentalną częścią Chorwacji.
 • Środkowa Dalmacja. Najbardziej suchy region. Tutaj, nawet w szczycie opadów w dużej części Chorwacji, jest tylko niewielka frakcja - tylko do 35-45 mm na miesiąc.
 • Południowa Dalmacja. Najcieplejsza zima w tym regionie wynosi do + 15 ° C! W zimie występuje wiele opadów. Latem - do + 28 ° C, zazwyczaj w południowej Dalmacji jest gorąco i sucho.
 • Morze Adriatyckie. Naturalne cechy tworzą tu szczególny klimat: temperatura wody nie spada poniżej + 10 + 12 ° C nawet w zimie, a latem, szczególnie w sierpniu i na początku września, może wzrosnąć do + 27 ° C. Burza jest zjawiskiem rzadkim i można ją zobaczyć tylko w zimie. Latem woda jest turkusowa i przezroczysta. To ostatnie osiąga się w dużym stopniu dzięki żwirowemu dnie. Mimo ciepłej wody nie ma meduzy i wodorostów.

Do notatki! Chorwacki sezon pływacki przypada na czerwiec-wrzesień.


Turystyczne sezony w Chorwacji

Sezon turystyczny w Chorwacji jest tradycyjny dla krajów europejskich: latem - wysoki sezon, zimą – niski sezon.

Ale tutaj są swoje szczegóły, głównie w zależności od lokalizacji ośrodka.

Wysoki sezon - czerwiec-wrzesień. Pierwsi na wybrzeżu Chorwacji przyjeżdżają turyści z krajów skandynawskich (Norwegowie są tutaj szczególnie honorowymi gośćmi, ponieważ są zadowoleni z temperatury wody +18 ° C w maju). Przez cały rok w Chorwacji można spotkać turystów z południowo-wschodniej Azji.

Lipiec-sierpień jest szczytem sezonu. W tym czasie duży napływ turystów europejskich, najwyższe ceny wynajmu mieszkań i pokoi hotelowych.

Czas poza sezonem jest odpowiedni dla tych, którzy chcą zobaczyć piękno kraju i główne atrakcji. Pogoda na to jest wygodna jesienią i wiosną.

Jakie ubrania zabrać ze sobą

Ciepła odzież i parasol są niezbędnymi atrybutami, jeśli pojedziesz do Chorwacji w zimie. Wiosną, szczególnie w marcu i kwietniu, będziesz potrzebować dobrych butów i ciepłej kurtki na wieczorny spacer.

W lecie strój kąpielowy jest obowiązkowy, nawet jeśli nie jesteś fanem odpoczynku na plaży, trudno oprzeć się ciepłej, turkusowej wodzie Morza Adriatyckiego.

Podczas wizyty w Chorwacji w lipcu-sierpniu - krem na opaleniznę jest obowiązkowy!

Jesienią trzeba zaopatrzyć się w kilka lekkich rzeczy i kilka ciepłych swetrów. Odwiedzając południowe kurorty w listopadzie, zostaw miejsce w walizce na strój kąpielowy, może się przydać!

Pogoda w Chorwacji według miesięcy

Styczeń

Dominuje klimat subtropikalny - zima jest łagodna. To najbardziej deszczowy czas, więc gdy obchodzisz Nowy Rok w Chorwacji, nie możesz obejść się bez parasola. Często jest wietrznie. Na części kontynentalnej - trochę śniegu, na Morzu Śródziemnym - dużo opadów, ponad 100 mm. W stolicy występują krótkotrwałe mrozy. W Dubrowniku - cieplej: morze + 14 ° C, temperatura w ciągu dnia + 11 ° C Najzimniejsza pogoda w Rijece. W ośrodkach narciarskich Slem i Plataque - szczyt sezonu.

Luty

Zimno i pochmurnie - to luty w większej części Chorwacji. W Zagrzebiu w ciągu dnia do + 2 + 3 ° C, w nocy - mróz. W Dubrownik jest +7 .. + 11 ° C. W lutym kilka słonecznych dni, często mokry śnieg. Nie jest to najlepszy czas na zwiedzanie Chorwacji. Jednocześnie jest rajem dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Ośrodki Slema, Platak, Belolassica są przepełnione przez jeźdźców, atrakcyjnie ośnieżone stoki. Śniegu w tym momencie wystarcza dla wszystkich.

Marzec

Wiosna przychodzi sama z nadejściem marca zgodnie z kalendarzem. Cała Chorwacja ciepleje - nie mniej niż + 10 ° C, a w słoneczne dni i do +18 ° C. Sezon narciarski kończy się, ale zaczyna się czas wędrówki i jazdy na rowerze po górach. W Dubrowniku +14 ° C, w ośrodku Pula - do +12 .. + 13 ° C. Najzimniejsza pogoda w tym czasie w Rijece - do + 11 ° C.

Kwiecień

Czyste, przezroczyste powietrze wiosny Chorwacja jest dobrze odczuwane w kwietniu. Ten czas, słoneczny i już ciepły, nadaje się do zwiedzania. Czasami występują krótkie deszcze, ale pogoda jest już stabilniejsza niż w marcu. Średnia temperatura w ciągu dnia przy słonecznej pogodzie wynosi już do +22 ° C. W ośrodkach nocnych w nocy pręty termometryczne raczej nie będą wykazywały temperatury niższej niż + 12 ° C, w środku kraju - dla nocy +5 .. + 6 ° C.

Maj

Maj symbolizuje początek sezonu turystycznego w Chorwacji. Upał, mały deszcz, morze zaczyna się rozgrzewać. Temperatura wody osiągnie poziom +18 + 21 ° C do końca maja. Doskonały czas na zwiedzanie starożytnych miast, wycieczek, początek sezonu pływackiego. Temperatura powietrza - do + 23 ° C w ciągu dnia, w nocy + 12 + 17 ° C.

Czerwiec

Rozpoczyna się sezon letni - temperatura rośnie proporcjonalnie, średnio co 2-3 stopnie. Popołudnie +25 .. + 26 ° C, w nocy do +18 ° C. Woda w Morzu Adriatyckim jest już rozgrzana do 22 ° C, plaże są przygotowane po infrastrukturze i są otwarte dla zwiedzających.

W stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, do +25 ° C po południu, tłumy turystów chodzą po mieście. Czas trwania dnia jest maksymalny, ale opady są wystarczające.

Woda w pobliżu wybrzeża Dubrownika wynosi prawie + 23 ° C, dzienna temperatura powietrza + 27 ° C. Deszcz - jeden lub dwa dni w miesiącu.

Lipiec

Turysta, który wyjechał do Chorwacji w lipcu, może znaleźć dwa warianty pogody: gorące, naprawdę letnie temperatury mogą być połączone z dużą ilością opadów i wysokiej wilgotności, lub z ich całkowitą nieobecnością. Te dwa rodzaje pogody zależą od regionu: suche i gorące w nadmorskich kurortach, gorące i wilgotne - w obszarach kontynentalnych. Jednocześnie charakterystyczną cechą Chorwacji z bardziej południowych krajów - w nocy tutaj nigdy nie jest duszno i gorąco. Wygodne + 15 + 16 ° C pozwalają spać bez klimatyzatora.

Morze jest zwykle zupełnie spokojnym.

Fakt. Chorwacja zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby godzin słonecznych wśród krajów Europy - tutaj ich 2600!

Sierpień

Szczyt sezonu trwa. Są bardzo upalne dni - do + 27 ° C w Zagrzebiu, + 28 ° C w Puli, + 30 ° C Split, Sibenik.

Do notatki! Najcieplejsza woda jest zawsze w Południowej Dalmacji - do + 27 ° C.

Wrzesień

Koniec sezonu charakteryzuje się znacznym napływem turystów, ponieważ ceny zaczynają spadać. Tłumy głównie są w ośrodkach nadmorskich (na przykład w Dubrowniku), ale na plażach w Splicie i Omis - bardziej spokojnie w tym czasie.

Średnia temperatura w Chorwacji wynosi + 22 ° C. Do 6 deszczowych dni w miesiącu. Chociaż w Dubrowniku lato zazwyczaj trwa nadal - w dniu 26 + 30 ° C, w nocy jest chłodniej - do + 16 + 18 ° C

Sezon plażowy trwa nadal w Puli - temperatura wody wynosi + 23 ° C.

Październik

Morze już jest - nie "świeże mleko", ale wciąż całkiem ciepłe i wygodne do kąpieli. Ceny są niskie.

Pora deszczowa jeszcze się nie zaczęła. W Dubrowniku + 22 ° C woda + 21 ° C to idealna kombinacja. W Splicie, podobnie jak w Sibenik - sezon aksamitny trwa. W dzień + 24 ° C, woda + 21 ° C.

Wielu turystów, oprócz tanich wakacji na plaży, w tym czasie wybierają wycieczki krajoznawcze po kraju.

Listopad

W południowych kurortach na wybrzeżu miłośnicy rekreacji plażowej udają się pływać nawet w listopadzie. Sibenik, Split i Dubrownik mogą w tym czasie zaoferować temperaturę wody +18 + 20 ° C. W części kontynentalnej i w regionach centralnych - jest już chłodno i deszczowo.

Grudzień

Symboliczny początek zimy w Chorwacji w niektórych miejscach można pomylić z długą jesienią.

Na przykład w Dubrowniku + 12 ° C, do tego w miesiącu 18 słonecznych dni. Ale na wschodzie kraju jest już zimno, w niektórych miejscach - mróz. Przeważa deszczowa pogoda. Mimo to wycieczki na Nowy Rok są popularnym celem podróży.

Pogoda w miastach i kuroratch na każdy miesiąc

Zagrzeb

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 4 7 12 16 22 25 27 26 22 16 9 5
Średnie temperatury w nocy, °C -3 -2 2 5 10 13 15 14 11 6 1 -2
Pogoda Zagrzeb według miesięcy

Dubrownik

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 12 13 14 17 22 25 28 29 25 21 17 13
Średnie temperatury w nocy, °C 7 7 8 11 15 19 21 22 18 15 11 8
Pogoda Dubrownik według miesięcy

Zadar

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 11 11 14 17 21 25 31 30 26 20 15 12
Średnie temperatury w nocy, °C 4 4 6 9 14 17 19 19 16 13 8 6
Pogoda Zadar według miesięcy

Pula

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 10 10 13 16 21 25 28 28 24 20 14 10
Średnie temperatury w nocy, °C 2 2 4 8 12 16 18 18 15 12 7 4
, mm 78 64 65 70 56 53 48 75 85 85 80 112
Pogoda Pula według miesięcy

Rijeka

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 9 10 13 16 21 25 28 28 24 19 13 10
Średnie temperatury w nocy, °C 3 3 6 8 13 16 19 19 15 11 7 4
Pogoda Rijeka według miesięcy

Rovinj

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 10 11 13 17 22 25 29 29 25 20 14 11
Średnie temperatury w nocy, °C 2 2 4 7 12 15 17 17 14 10 6 3
Pogoda Rovinj według miesięcy

Trogir

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 11 12 14 17 22 26 29 29 25 21 15 12
Średnie temperatury w nocy, °C 3 4 6 8 12 16 18 18 15 11 7 5
Pogoda Trogir według miesięcy

Hvar

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 13 13 15 18 22 26 30 30 26 22 17 14
Średnie temperatury w nocy, °C 6 6 8 11 15 18 21 21 18 14 10 7
Pogoda Hvar według miesięcy

Szybenik

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Pogoda Szybenik według miesięcy