Klimat i pogoda Australii

Klimat Australii

Australia różni się od innych kontynentów położeniem geograficznym i klimatem. Ich wpływ na kontynent spowodował powstanie nie tylko unikatowych obszarów naturalnych, ale także rzadkich gatunków zwierząt. Podróżując po rozległym terytorium kraju i nie przekraczając granicy, można odwiedzić i pustynie i lasy tropikalne, podbić ośnieżone góry i odpocząć na plaży.

Australia jest na południowej półkuli, więc znajome nam europejskie sezony są przeciwieństwem – lato zaczyna się w grudniu, a zima w czerwcu. Co prawda, wszystkie pory roku można spotkać tylko na wyspie Tasmania, gdzie panuje łagodny klimat. Sam kontynent znajduje się w strefie podrównikowej, tropikalnej i subtropikalnej.

Strefy klimatyczne Australii

Północne terytoria Australii, w tym Darwin, należą do pasa podrównikowego. W ciągu roku są dwie pory roku - pora deszczowa i pora sucha. Australijska zima to pora sucha. W ciągu dnia jest gorąco, temperatura sięga + 32 ° C, a w nocy spada do + 20 ° C. Deszcze są praktycznie nieobecne. Pora deszczowa trwa całe lato. Charakteryzuje się dużą wilgotnością, częstymi deszczami i wysokimi temperaturami (dzień + 34 ° C, w nocy + 27 ° C).

Od zachodnich terytoriów Australii do centralnych (Alice Springs), są pustynie, w regionach przybrzeżnych - półpustynie. Ich wygląd wynika z tropikalnego pasa i zatrzymującej wilgoć rzeźby w górach, rozpoczynającej się na wybrzeżu. Deszcze - rzadkie zjawisko. Temperatura wzrasta latem do +30 ° C, a w centrum Australii na Wielkiej Piaszczystej Pustyni do + 40 ° C. Zimą spada do + 10 ° С.

Od południowo-zachodniej części kontynentu (Perth) na południowy wschód (Sydney, Canberra, Melbourne) przechodzi subtropikalny pas. Jego łagodny klimat wygodny dla mieszkania tam i hodowli warzyw. W lecie jest gorąco i sucho, temperatura sięga + 30 ° C, w zimie spada i jest chłodno, około + 15 ° C. W górzystych regionach stanów Victoria, South Wales i Canberra w zimie spada śnieg.

Południe kontynentu (Adelajda) potrafiło w pas podzwrotnikowy. Klimat kontynentalny charakteryzuje się wahaniami temperatury: latem + 27 ° C, a zimą + 15 ° C. Deszcze są rzadkie, głównie zimą.

Wschodnie wybrzeże Australii (Brisbane, Cairns, Gold Coast) to najbardziej zielona i wygodna część lądu. Miejsce większości plaż turystycznych. Latem temperatura w ciągu dnia wynosi około + 28 ° C, zimą + 18 ° C. Deszcze idą przez cały rok, ale zimą jest ich więcej i wznoszą się wysokie fale.

Przez wyspę Tasmania (Hobart) przechodzi łagodny pas klimatyczny. Zimy są ciepłe (temperatury od + 8 ° C), a lato jest chłodne (do + 22 ° C). Deszcze są częste. Śnieg szybko topi się.

Turystyczne sezony w Australii

Ponieważ klimat Australii jest zróżnicowany, do tego kraju można udać się o każdej porze roku. Każdy turysta znajdzie coś dla siebie: piękne krajobrazy, rzadkie gatunki dzikiej przyrody, aktywny i pasywny wypoczynek na wybrzeżu oceanów, w górach, pustyniach i kanionach.

Wśród turystów częściej są mieszkańcy Nowej Zelandii, Japonii, USA i najbliższych krajów azjatyckich. Wystarczająco dużo turystów pochodzi z Europy, większość z nich to Anglicy i Niemcy.

Wypoczynek na plaży i nurkowanie odbywa się na Złotym Wybrzeżu Australii - 40-kilometrowym pasie wzdłuż wschodniego wybrzeża w pobliżu Brisbane, a także na wyspach wzdłuż Wielkiej Rafy Koralowej. Najlepszym okresem na wakacje będzie lato, od grudnia do marca. Woda jest przyjemna, około + 24 ° С.

Aby chronić kąpiących się przed rekinami, wprowadzono program ochrony wschodnich plaż Australii. W ciągu ostatnich 40 lat nie było przypadków ataków rekinów na ludzi.

Na północy kontynentu odpoczynek na plaży najlepiej spędzić od maja do października - w porze suchej, aż do monsunowego deszczu.

Ocean ma podwodne prądy, zdolne do zaciśnięcia głęboko niedoświadczonego pływaka. Kiedy wysokie fale unoszą się na brzegach, administracja hotelu wypuszcza na plażę czerwone lub żółte flagi. Oznacza to, że pływanie jest niebezpieczne i zabronione.

Surfingiem zajmują się zarówno na wschodnim wybrzeżu kontynentu na falach Oceanu Spokojnego, tak i na zachodzie i południu, odpowiednio na falach oceanów indyjskich i atlantyckich. Od grudnia do kwietnia woda jest ciepła, fale są wysokie. Wielbicieli zimnej wody mogą surfować zimą w Gold Coast, temperatura wody około +20 ° С.

Zobaczyć zabytki, florę i faunę Australii można w każdym sezonie, ale należy zauważyć, że na południu kontynentu (Melbourne) chmury i mgły są mniejsze zimą, a na północy (Darwin) w tym czasie nie ma długich ulew. Odwiedzić centralne regiony kontynentu (Alice Springs) lepiej w australijskiej zimie, od czerwca do października, pogoda staje się chłodna.

Wiosną, od końca sierpnia do października, można podziwiać kwitnące drzewa i krzewy w miastach Sydney, Canberra, Cairns, Melbourne, Perth. Latem, od grudnia do marca, spacery po Tasmanii staną się wygodne i niezbyt zimne.

W Australii są ośrodki narciarskie. Odbywają się one zimą od czerwca do sierpnia na obszarach górskich na terytorium Canberra, Victoria, Nowa Południowa Walia i na wyspie Tasmania.

Co zabrać do Australii

W Australii warstwa ozonowa jest tak cienka, że przepuszcza znacznie więcej promieniowania ultrafioletowego niż w innych krajach. Dlatego też australijskie słońce uważane jest za najbardziej niebezpieczne dla skóry. Aby ją zabezpieczyć na czas podróży, warto wziąć lekkie bawełniane ubrania, kapelusz z szerokimi marginesami, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem z maksymalnym poziomem ochrony. Kąpiąc się w oceanie, krem powinien być wodoodporny.

Miejscowi mieszkańcy unikają długiego przebywania na słońcu. W Australii zarejestrowano maksymalny poziom pacjentów z rakiem skóry.

W wodzie oceanicznej, szczególnie w rejonach rafy koralowej, występują rozmaici jadowi morscy mieszkańcy. Aby nie zostać zranionym, po nadepnięciu na igły jeżowca lub kamiennej ryby, należy wchodzić do wody w gumowych kapciach lub sandałach.

Podczas spotkania z meduzami w wodzie należy unikać dotykania ich lub wyjść z wody. Niektóre gatunki, często o niewielkich rozmiarach, mogą boleśnie kłuć.

Po zachodzie słońca nie należy chodzić boso po trawie, aby nie stać na ukrytego węża.

Podczas aktywnego wypoczynku lub zwiedzania warto pamiętać, że Australia jest krajem dużych terytoriów. Podróżując po jej terytorium zawsze należy mieć zestaw pierwszej pomocy, wyposażony w środki od siniaków, od bólów głowy i brzucha, a także od ukąszeń owadów.

Jeśli chodzi o owady, w wilgotnym klimacie na północy kraju żyją komary, które niosą różne choroby. Ochroną przed nimi będą jakościowe repelenty dla skóry i fumigatory w pomieszczeniu. Wybierając pokój hotelowy, należy upewnić się, że jest on wyposażony w moskitiery.

Jeśli będziecie podróżować przez lasy deszczowe w północnej Australii, należy używać butów o wysokich krawędziach i odzieży, która całkowicie przykrywa ciało. Chroni przed pijawkami i innymi owadami. W porze deszczowej od grudnia do marca na północy - płaszcz przeciwdeszczowy.

Jeśli podróż nie jest australijskim latem, należy zabrać ze sobą cieple ubrania. Gorący dzień po zachodzie słońca zamienia się w chłodną noc. Zwłaszcza w centralnych obszarach Australii, kiedy temperatury w ciągu dnia wzrastają do + 30 ° C, a nocą mogą spaść do -5 ° C.

Na wyspie Tasmanii klimat jest podobny do angielskiej pogody. Zimą należy ubrać się w ciepłą kurtkę, spodnie i buty.

Odwiedzając australijskie ośrodki narciarskie, trzeba zabrać kombinezon narciarski, maskę i buty. Reszta sprzętu jest wynajmowana z wyciągów narciarskich.

Pogoda w Australii według miesięcy

Australijskie lato

Grudzień

W grudniu rozpoczyna się napływ turystów do Australii, choć na tle jej terytoriów jest to zauważalne tylko w kurortach wschodniej Australii. To tam rozpoczyna się sezon rekreacji na plaży, surfowania i nurkowania.

Na północy kraju nadchodzi pora deszczowa. Centralne regiony nie są zalecane do odwiedzenia z powodu ekstremalnego ciepła. Ale wyspa Tasmanii cieszy się ciepłymi dniami.

Pod koniec miesiąca ludzie obchodzą Nowy Rok na Złotym Wybrzeżu, w Canberze, Sydney, Brisbane lub Melbourne.

Styczeń

To szczyt australijskiego lata. Gorąca pogoda jest we wszystkich regionach. Deszcze są tylko na północy. Woda jest podgrzewana do maksymalnych stopni.

Czas odwiedzić Great Barrier Reef, plaże Wschodu lub odpocząć na wycieczkach po Tasmanii.

Terytoria zachodnie, południowe i centralne cierpią na suszę.

1 stycznia Australia jest jednym z pierwszych państw, które świętują Nowy Rok. Festiwal obchodzony jest w dużych miastach z fajerwerkami i służy początkiem różnych festiwali.

Luty

Upał po trochu spada, ale nadal utrzymują się wysokie temperatury. W północnej Australii ulewy są tak silne, że czasami blokują drogi lub nie pozwolono turystom przejść tam, aby uniknąć wypadków.

Najbardziej komfortowa pogoda w Canberze, Sydney i Melbourne. Zaczynają się wycieczki na kontynent.

Australijska jesień

Marzec

Kiedy nadchodzi jesień, upały stopniowo odchodzą.

Na wschodzie (Sydney, Brisbane, Cairns) rozpoczyna się pora deszczowa. Sezon plażowy się zmniejsza, turyści wracają do domu lub przenoszą się na zwiedzanie. Wysokie fale rosną wzdłuż wybrzeża, przyciągając surferów z całego świata.

Najcieplejsza woda w oceanie jest na południu niedaleko Melbourne. Ceny odpoczynku nad morzem stopniowo spadają.

Dobry czas na zwiedzanie pustyń, dzień nie jest tak gorący, noc jest chłodna.

Kwiecień

Jest uważany poza sezonem. Na północy pada deszcz, nadchodzi pora sucha. Czas studiować tę część kontynentu.

Na zachodzie (Perth) jest ciepło, w nocy nie jest za zimno, mało jest deszczu. W pobliżu Melbourne i Sydney jest jeszcze ciepło. Koszt wakacji na plaży jest niski, turystów jest mało.

Do Tasmanii przychodzą chłody, a temperatury w ciągu dnia nie przekraczają + 17 ° C.

Maj

Ostatni miesiąc jesienny rozpoczyna aktywny sezon plażowy na północy Australii. Nie ma deszczu, temperatura jest wysoka, ale pogoda dla północnych wycieczek jest zbyt gorąca. Pływać też jeżdżą na zachód do Perth.

Na południu, wschodnim wybrzeżu kontynentu i obok rafy koralowej już zimno, wysokie fale. Tutaj przybywają surferzy, używając kombinezonów z hipotermią.

W regionach centralnych pogoda sprzyja korzystaniu z atrakcji turystycznych.

Australijska zima

Czerwiec

W pierwszym miesiącu zimy temperatury poniżej 0 ° C nie występują nawet w zimnych regionach. Dla terenów północnych czerwiec jest najzimniejszym miesiącem. Ale jego wskaźniki są utrzymywane w granicach + 29 ° С.

W tym samym czasie, gdy sezon plażowy jest na północy, w południowo-zachodniej części kontynentu (wyżyny Canberra, stany Victoria i Nowa Południowa Walia) zaczyna się sezon narciarski.

Wpływ zimy odczuwalny jest na Tasmanii, zimno i wilgotnie.

Na zachodzie jest ciepło, można wybrać się na wycieczkę.

Lipiec

Zimowy lipiec jest zimny dla całego kraju. Najlepszą rozrywką będą ośrodki narciarskie na południu i centrum kontynentu. Na pustyni w nocy są mrozy.

Możesz wybrać się na wycieczkę do różnych części kontynentu. Chłodno, ale z ciepłymi rzeczami wygodnie. Na Tasmanii spada śnieg i ośrodek narciarski otwiera się na wyżynach.

Zachód jest wystarczająco ciepły, pada deszcz.

Sierpień

W sierpniu turyści w Australii są nieliczni. W większości regionów jest zimno. Na południu jest często wietrznie, ale występują mgły, które przeszkadzają w zwiedzaniu.

Ośrodki narciarskie na południu i centrum kraju nadal zadowalają narciarzy. Ciepła północ daje możliwość rozkoszowania się plażami.

Australijska wiosna

Wrzesień

We wrześniu wiosna przychodzi do Australii, poza sezonem. Liczba turystów wzrasta. Rozpoczyna się kwitnienie drzew i traw, co powoduje atrakcyjne wycieczki do dużych miast: Sydney, Melbourne, Perth, Brisbane, itp.

Na południu wzrasta temperatura wody i powietrza, są deszcze. Stopniowo powstają nadmorskie kurorty na wschodzie. Na rafie Barrier Reef nurkowie zaczynają nurkować.

Północ jest również gorąca. Tasmania jest zimna.

Październik

Wiosna w Australii nabiera tempa. Temperatura wzrasta. W centrum kontynentu na pustyniach zaczyna się upalna pogoda.

Zachód (Perth), południowy wschód (Melbourne, Sydney) i wyspa Tasmania darują wycieczki o komfortowej temperaturze.

Na wschodzie turyści nadal się zbierają, odpoczywając na plaży i nurkując. Dobry czas na surfowanie po falach w pobliżu Rafy Bariery.

Temperatura wzrasta na północy, nie ma opadów, sezon na plaży trwa.

Listopad

W listopadzie szczyt sezonu turystycznego rozpoczyna się w Australii. Całe terytorium kontynentu jest ciepłe, a w centrum jest jeszcze gorąco.

Fani plaży, nurkowania, surfingu wybierają hotele na wschodnim wybrzeżu. Na północy kończy się sezon plażowy.

Wycieczki odbywają się w dowolnym miejscu na kontynencie. Ceny za usługi turystyczne wzrastają.

Pogoda w miastach i kuroratch na każdy miesiąc

Canberra

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 28 27 25 20 16 12 11 13 16 19 23 26
Średnie temperatury w nocy, °C 13 13 11 7 3 1 -0 1 3 6 9 11
Pogoda Canberra według miesięcy

Adelaide (Australia)

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 29 29 26 23 19 16 15 17 19 22 25 27
Średnie temperatury w nocy, °C 17 17 15 12 10 8 8 8 10 12 14 16
, mm 19 14 27 40 60 79 76 69 59 43 30 29
Pogoda Adelaide (Australia) według miesięcy

Alice Springs

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 36 35 33 28 23 20 20 23 27 31 34 35
Średnie temperatury w nocy, °C 22 21 18 13 8 5 4 6 10 15 18 20
, mm 39 44 32 17 19 14 15 9 9 22 29 37
Pogoda Alice Springs według miesięcy

Bundaberg

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 30 30 29 28 25 22 22 23 25 27 29 30
Średnie temperatury w nocy, °C 21 21 20 17 14 11 10 11 13 17 19 21
Pogoda Bundaberg według miesięcy

Brisbane

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 30 30 29 27 25 22 22 23 26 27 28 29
Średnie temperatury w nocy, °C 21 21 20 17 14 12 10 11 14 16 19 20
, mm 148 143 109 71 70 56 24 41 30 71 105 133
Pogoda Brisbane według miesięcy

Queensland

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Pogoda Queensland według miesięcy

Melbourne

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 26 26 24 20 17 14 14 15 17 20 22 24
Średnie temperatury w nocy, °C 14 15 13 11 9 7 6 7 8 10 11 13
, mm 47 48 50 57 56 50 48 50 58 66 60 59
Pogoda Melbourne według miesięcy

Nowa Południowa Walia

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Pogoda Nowa Południowa Walia według miesięcy

Wyspa Kangura

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 27 27 25 22 19 16 15 16 18 20 23 25
Średnie temperatury w nocy, °C 13 14 11 9 8 7 6 6 7 7 10 11
Pogoda Wyspa Kangura według miesięcy

Sydney

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 26 26 25 22 20 17 16 18 20 22 24 25
Średnie temperatury w nocy, °C 19 19 18 15 12 9 8 9 11 14 16 18
, mm 102 118 129 129 120 132 97 80 68 77 84 78
Pogoda Sydney według miesięcy

Townsville

sty lut mar kwi maj cze lip sie wrz paź lis gru
Średnie temperatury w dzień, °C 31 31 31 30 28 26 25 26 28 29 31 32
Średnie temperatury w nocy, °C 24 24 23 21 18 15 14 15 17 21 23 24
Pogoda Townsville według miesięcy